5 OVERZICHT ONDERWIJS nieuwe leden gecombineerd voorzanger van last met het voor de armen, persoon werden vangsten van rouwmantels vinden van het Zo werd in 1713 de de Kleine kerk be- schoolmeesterschap De kosten voor deze gedekt uit de ont- het verpachten der Dit alles met goed- stadsbestuur De wezen hadden zoals gezegd een eigen schoolmeester. In de 18e eeuw schijnt dat onderwijs nogal goed geweest te zijn want ook bur gerkinderen (niet wezen dus)maak- ten er gebruik van. Ook hier had het stadsbestuur bemoeienis met het onderwijsDeze situatie duurde tot 1796. Want met de Franse tijd deed het begrip scheiding van kerk en staat zijn intrede. Dit had ook gevolgen voor het onder wijs. Van lieverlede ging het on derwijs meer landelijk geregeld wor den Zo werd er al in 1801 een wet uit gevaardigd waarbij bepaald werd dat: aan de leerlingen moest bij gebracht worden de kennis en het gevoel van wat ze aan het Opper wezen, de maatschappij en hun ou ders verschuldigd waren. Met an dere woorden het onderwijs werd openbaar maar van een algemeen christelijk karakterNiet iedereen was daar even gelukkig mee. Toen het na de Grondwetswijzinging van 1848, door de bepalingen ten aanzien van vrijheid van onderwijs, mogelijk werd om andere dan open bare scholen te stichtengebeurde dit in Vlissingen. In 1863 werd begonnen met een christelijke school aan de Bierkade 43 (thans kopbebouwing BellamyparkVoor het rooms katholieke volksdeel kwam er een jongensschool, eerst in de Walstraat 104-106, later verplaatst naar Glacisstraat 111. Van deze jongensschool maakten in eerste instantie veel zoons van Belgische loodsen gebruik. De rooms katholieke meisjes werden gehuisvest in een gebouw aan de Breestraat 8. De financiering van het bijzonder onderwijs was een taak voor de ou ders. Deze als discriminatie ten opzichte van het openbaar onder wijs geziene situatie zou in de 2e helft van de 19e eeuw diverse ke ren stof tot discussie zijn in de (landelijke) politiek. Uiteindelijk zou de kwestie pas in 1917 geregeld worden. Toen werd het bijzonder onderwijs financieel gelijkgesteld met het openbaar. Daarmee kwam er een betrekkelijke rust aan het onderwijsfront In het afgelopen kwartaal hebben zich 17 nieuwe leden aangemeld: G. Schop P. Szachnowski Ir. L.A. van Gelder Peter Jan Smits jr. Hans Koeman P. van der Maden M. Kruger M.C.A. Eekman J. Burgemeester A.P. den Exter A.H. Duson V.V.D.afd.Vlissingen Mevr. Kouwijzer L. van Dam J. van Marion Anton Koolwijk A.K. Deurlo Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Middelburg Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Vlissingen Amsterdam Vlissingen Alle leden namens het bestuur van harte welkom! Het ledental is hiermee gekomen op 333.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 6