DE RUIJTERSCHOOL 8 G.K. BROUWER Het zeevaartonderwijs in ons land behoort tot een van de oudere vormen van beroepsonderwijs.De Ne derlandse zeevaart zelf dateert uit het begin van de Tachtigjari ge oorlog. Men zou kunnen zeggen dat de Nederlandse zeevaart van start ging op 1 juli 1568 toen Graaf Lodewijk van Nassau uit naam van Prins Willem, de eerste "ka perbrief" uitreikte. Een duidelij ker aanvang ligt op 10 augustus 1570 toen bepaald werd dat 'nie- mant eenighe aucthoriteit hebben en sal, dan die gheboren uit Ne- derlandt'. Van enige opleiding was toen natuurlijk nog geen spra ke. Wel wordt in 'Schetsen uit de Geschiedenis van ons Zeewezen' vermeld dat op 4 november 1600 in de Staten van Holland een 'seeker Concept,tot opvoedinge en gebruik van de Ingezetenen haare Kinderen ten dienste van den Lande, in den Oorloge te Water en te Lande' werd afgewezen als 'bevonden te stryden teegens de Vrydommen en het Naturel deeser Landen'. Toen dan ook Michiel Adriaenszoon de Ruyter in 1618 als 11-jarige jon gen naar zee ging was dit als bootsmansjongen en heeft hij zijn kennis in de praktijk en met zelf studie moeten opdoen. Het duurde tot 1780 voordat ge sproken werd over een opleiding van onze toekomstige zeelieden. Mr.G.Titsingh, boekhouder van het soldijkantoor van de Oost-Indi sche Compagnie ter kamer Amster dam, komt in dat jaar met een tractaat 'Bedenkingen over de Schaarsheid van Zeevarend Volk in het gemeen, en het Verval onzer Nationale Zeevaart in 't Bijzon der'. Onze schepen zijn op dat mo ment bijna uitsluitend bemand door vreemdelingen en Titsingh wil trachten hierin verandering te brengen Een eenvoudig middel, te weten verhoging van handgelden en gages wordt ontraden, omdat de huidige betalingen 'ten volle sufficiënt voor het volk om zig na behooren uitterusten' zijn,terwijl een hoger handgeld alleen de 'slaapbazen' ten goede zou komen. Titsingh wil Hollandse jongens van 14 jaar en ouder 'direct uit handen der ou ders, Familien of Godshuizenzon der dat zy de kwaadzappigheid hebben gecontracteerd, welke een gevolg is van de dieet en levens- wyze welke men den vreemdelingen verpligt te houden in hunne Slaap steeden' naar zee zenden, maar niet dan dat zij'in eenig Etablis sement aan den wal worden geavan ceerd, bekend gemaakt met lezen, schrijven en den Catechismus, en gewend aan een goede dicipline'. Ondanks zijn eenvoudig leerplan waarin opgenomen werden de begin selen van het zeilmaken, scheeps- timmeren, splitsen en knopen van touwwerk, enz. komt er toch oppo sitie tegen zijn voorstellen. Een pamflet van een onbekende schrij ver stelt dat er in Amsterdam reeds genoeg sociëteiten en maat schappijen zijn en dat daarom een nieuw etablissement met directeu ren en opzichters geheel overbo dig is: "De kinderen van geringe lieden en uit Godshuizen, worden

Den Spiegel | 1987 | | pagina 9