9 Duidelijk zal zijn dat velen meer dere reizen naar de Oost hebben gemaakt. Rekening houdend met het aantal buitenlanders en opvaren den die elders uit de Republiek afkomstig waren, zullen naar schatting ongeveer 50.000 Zeeuwen in dienst van de Compagnie hun gewest hebben verlaten. Mogelijk dat deze cijfers de indruk wekken dat hier sprake was van de voor naamste Zeeuwse maritieme aktivi- teit in deze jaren. Niets is min der waar. Hoewel juiste cijfers ontbreken moet de vaart op Azië uitgeoefend door de Kamer Zeeland gezien worden als minder dan 10% van het scheepvaartgebeuren in de provincie Wellicht is het de lezer opgeval len dat hier in het kort een aan tal onderwerpen uit de geschiede nis van de Kamer Zeeland van de VOC is genoemd. Dit is juist.Deze bijdrage aan dit blad is slechts een korte samenvatting van de in houd van een boek dat als titel heeft "Zeeuwen en de VOC" en dat nu reeds of anders binnenkort in de boekhandel ligt. Opzet van dit boek is een breed publiek kennis te laten maken met de betrokken heid van Zeeland bij deze merkwaar dige multinational. Vastgesteld is dat in de talloze publikaties, die over de VOC verschenenweinig aandacht is geschonken aan de rol die Zeeland heeft gespeeldBekend is dat de Zeeuwse geschiedschrij ving een achterstand heeft t.o.v. de andere provincies. Dit is ze ker het geval waar het de mari tieme historie betreft. Mogelijk dat de Zeeuwen hun dijken zo hoog opwierpen, dat de belangstelling voor hetgeen zich er achter af speelde, niet de aandacht heeft die het verdient. Op 11 april 1725 vertrokken 23 schepen van Kaap de Goede Hoop met bestemming patria. De comman deur van deze vloot was de Vlis- singer Ewout van Dishoeck. Toen op 26 juli van dat jaar de zes schepen uit deze vloot de rede van Vlissingen bereikten,moet dit een uniek schouwspel zijn geweest, voor de bewoners van deze stad. Van Dishoeck liet zijn vloot van 23 schepen op doek vastleggen en dit schilderij is momenteel in het bezit van een van zijn verre naza ten de heer Ewout van Dishoeck, woonachtig te Baarn. Met medewer king van mevr. Van der Sluis - in de kring van de vrienden van het Stedelijk Museum wel bekend - werd dit schilderij aldaar ontdekt. De afbeelding ervan zal het boek "Zeeuwen en de VOC" sieren en het schilderij zal te bewonderen zijn op de tentoonstelling in het Zeeuws Museum te Middelburg. Literatuurzie pagina 26

Den Spiegel | 1987 | | pagina 10