13 Het vergaan van het VOC- schip de "Woestduyn" Gravure 1779. Collectie Gemeente archief Vlissingen dingsaktie overgehoudende onder- equipagemeester van de Compagnie had na het veilig binnen brengen van de eerste groep van 71 dren kelingen, Naerebout's schuit on derzocht op eventueel meegesmok kelde lading. Loodsen en vissers traden weliswaar ook als bergers op, maar gezien de omstandigheden was de verdenking misplaatst en achteraf gezien is het haast on begrijpelijk dat dergelijke scheeps rampen zich niet veel vaker voor deden.Nederland lag immers achter een rij verraderlijke zandbanken, en de ligging hiervan veranderde door toedoen van zee- en getijde- stromingen voortdurend. In oor logstijd was daardoor de kust op natuurlijke en doeltreffende wijze beschermd. Dat de Engelsen dat in 1795 goed beseften, bleek uit een poging tot omkoping van Frans Naerebout. Naerebout, sinds 1784 als loods in dienst van de VOC, was ongelukkigerwijs in Engelse handen geraakt. Een verleidelijk aanbod om voor 200 pond sterling een Britse schout-bij-nacht te hel pen bij het kruisen voor de Zeeuw se en Hollandse kust sloeg hij af. Bij het naderen van het vaderland hadden de diep liggende Oostindië- vaarders, na tal van ontberingen doorstaan te hebben, het gevaar lijkste stuk eigenlijk nog voor zich.Even gevaarlijk als de banken voor de kust, waren de ondiepten in de zeegaten. Om de rede van Vlissingen te bereiken, moesten de schepen op tijd de Deurloo zien te vinden. Deze vaargeul was om geven door zandbanken, zoals de Noorderrassen waar de Woestduyn op vastliep.De vaargeul werd aan gegeven door een serie boeien. Daar kon de schipper of loods niet altijd op rekenen: door zware ijsgang in de winter of bij hevige stormen sloegen de houten tonnen van hun stenen verankeringIn een publikatie van 12 februari 1759 probeerden de Staten van Zeeland een eind te maken aan het onver antwoordelijke gedrag van schip pers die zulke losgeslagen, of erger nog, door henzelf losgeva ren tonnen niet teruggaven aan de

Den Spiegel | 1987 | | pagina 14