21 wordt lager uitgevoerd. De tuiga ge maakte men doelmatiger. Aan de construktie van romp en onderwa ter gedeelte verandert weinig.Een voorbeeld van dit verbeterde type is te vinden in het model van de "Mercurius", een schip dat ook in Zeeland is gebouwd. Ook de Woest- duyn, 'tVliegent Hart en de Anna Catharina waren van dit type (9). Rond 1750 bemerkte men echter dat schepen van buitenlandse Oostin- dische compagnieën sneller voeren en minder gauw vergingen(lO).Van af die tijd werd er onderzoek ver richt naar de oorzaken.Men bekeek niet alleen de bouw van de sche pen maar ook de navigatie en de stuurmanskunst van de schippers. Vooral in Zeeland was kritiek op de gebruikte schepen. Met dieper vaarwater voorhanden dan in Hol land, had men de neiging grotere schepen met drie dekken in plaats van twee te bouwen. Dankzij dit derde dek, de koebrug, had men meer bergruimte in het schip. In 1757 reeds wees de Zeeuw Willem Udemans op een verbeterde con struktie van dit dek(ll). In 1780 werkte hij deze construktie, samen met Ezechiël Lombard, verder uit als reaktie op een prijsvraaguit geschreven door het net opgerich te Zeeuws Genootschap. Hierdoor werden juist in Zeeland deze driedekkers gebouwd. Daarbij werd ook geëxperimenteerd met het koperen van schepen. Dit koperen bestond uit het aanbrengen van een laag koper op het onderwater gedeelte, waardoor de houten scheepswand niet werd aangetast door houtworm of aangroeisels (12). De expositie is van 26 juni tot en met 19 september te bezoeken. Noten 1. J.R. Bruijn, blz. 1 2. Werz, blz. 31 3. Ketting, blz. 11 4. Lemmers, blz. 7 5. Lemmers, blz. 8 6. Landstrom, blz. 154 7. Werz, blz. 30 8. Lemmers, blz. 13 9. Werz, blz. 33 10. Bruijn, blz. 9 e.v. 11. Udemans 12. Roos, vgl. Hfdst. De Zeeuwse scheepsbouw Literatuur Bruijn, J.R.; Schepen van de VOC en een vergelijking met de vaart op Azië door andere compagnieën. In: Bijdragen en mededelingen be treffende de geschiedenis der Ne derlanden, 99e jaargang, afl.l, 1984, pag. 1 t/m 20. Lemmers, drs. A.De scheepsbouw bij de Admiraliteit van Zeeland; In: Nehalennia, no. 65 extra num mer 1987, blz. 7 t/m 17; Middel burg Ketting, H.; Prins Willem, een zeventiende eeuwse Oostindiëvaar- der; Bussum, 1979. Roos, D.; Zeeuwen en de VOC; Mid delburg, 1987. Werz, drs. B.Met man en muis, enkele facetten rond het zinken van twee VOC-schepen nader be licht; Nijmegen, 1983. Udemans, W.; Verhandeling over de scheepsbouwkonstMiddelburg, 1757 Landstrom, B.; Het schip; Septua ginta; Hoofddorp, 1973. Witsen, N.; Architectura Naval et regimen Nauticum ofte..etc.; Am sterdam, 1671.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 22