23 TIN Afb.2 Detail van de veldfles met meesterteken (links) en kwali teitsmerk rechts De veldfles maakte sinds 1934 deel uit van de Vlissingse museum collectie. In dat jaar werd ze van een visser gekocht voor de kapi tale som van 2,50.Aan het jaar verslag van 1934 ontlenen we het volgende: "Tot de belangrijkste aanwinsten moet gerekend worden een tinnen z.g. pelgrimsfles uit de 16e of 17e eeuw,die opgevischt is uit de Schelde, in de Deurloo dwars voor Westkapelle, bij zwarte boei nr. 4. Een afbeelding van een dergelijke "pelgrimsfles" treft men aan in het werkje van A.J.G. Verster; "Oud Tin". Deze flesvormige krui ken waren van tinnen of ijzeren kettingen voorzien; ze werden ook als kruitflesschen gebruikt, maar werden ook pelgrimsflesschen ge noemd. Dankbaar zijn we aan den visscher, die dit voorwerp niet als waardeloos weer in zee heeft geworpen maar het voor een rede lijke prijs afstond aan het museum. Weder een bewijs dat er op de bo dem der Schelde zowel op histo risch als op praehistorisch ge bied nog heel wat verborgen is." Met de laatste zin zijn we het volkomen eens. Uit welke eeuw de opgeviste fles werkelijk stamt en voor welk doel ze werd gebruikt, hoop ik hierboven duidelijk uiteen te hebben gezet.Rest nog de vraag wat men aan boord van een schip aan moest met een veldfles; was er misschien een opvarende die dacht een deel van de weg naar het bedevaartsoord per schip te kunnen afleggen? Bij het bekijken van de fles zien we, dat de in het jaarverslag ge noemde visser een natuurlijk ge voel voor marketing moet hebben gehad. Hij moet dagenlang met schuurpapier in de weer zijn ge weest, teneinde zijn koopwaar in een, naar zijn mening, perfecte conditie te krijgen. Jammer genoeg heeft onze visser bij deze grote schoonmaak ook het eeuwenoude pa tina weggeschuurd. Mag ik dit ar tikeltje besluiten met de heer Weber hartelijk te danken voor het speurwerk naar en het kopiëren van de oude jaarverslagenOok was hij zo vriendelijk het tin te foto graferen Literatuur J.F.H.H.Beekhuizen, Tin uit Euro pese landen. Amsterdam, 1979. B. Dubbe, Tin en Tingieters in Nederland. Deventer, 1965. Idem, tweede geheel herziene en uitgebreide druk. Lochem, 1978. C.P.I. Dommisse, De Oudheidskamer in den Gevangentoren der voorma lige Westpoort te Vlissingen. Vlissingen, 1903. Ludwig Mory, Schönes Zinn-Ge- schichte Formen und Probleme; onder de titel "Oud Tin" bewerkt naar de 5e druk door E.G.G. van Amstel-Bos. Haarlem, 1975. A.J.G. \/erster,Tin door de eeuwen Amsterdam, 1954.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 24