RESTAURATIE DE TROMP MUSEUMNIEUWS 28 A.H, KRAMERS (restaurator Rijksmuseum Scheepvaartmuseum Amsterdam) Jm WEL 1 „«mm"TsajSfc \Medio 1986 is het model van het linieschip de "Tromp" van het Stede- I lijk Museum Vlissingen overgebracht naar het Scheepvaartmuseum te Am- sterdam. In de restauratieateliers aldaar wordt het model thans stap \voor stap geconserveerd en gerestaureerd. Hieronder een kort verslag van de stand van zaken. Het gehele model is schoongemaakt. Het is ontdaan van vuil en stof en de losse onderdelen zijn van het model verwijderd en apart ge zet. Het schip is behandeld met Rentokil, een houtwormbestrijdend middel De losse onderdelen zijn apart schoongemaakt en afhankelijk van het materiaal gereinigd en gecon serveerd met een vuiloplossende en conserverende oplossing. Zono dig zijn deze onderdelen gerestau reerd. Van het hoofdwant aan bakboordzij de is het want ontdaan van alle gebroken weeflijnen. Gebleken is dat ook alle talrepen zijn vergaan en bij aanraking verpulverden. Daarom moeten ook deze vervangen worden. Hiervoor is reeds 120 me ter op identieke wijze geslagen en op kleur gebracht. Dit touw zal aangebracht worden om het want opnieuw strak te kunnen zetten en daarmee de restauratie van het want voort te kunnen zetten. De spiegel is ontdaan van alle ornamenten.Deze messing elementen bleken na onderzoek alleen van een witte verflaag te zijn voor zien. Er zijn geen sporen gezien van eventuele andere kleuren. Het messing is kaal gemaakt, om het te zijner tijd weer wit te schilde ren Ten behoeve van het bovendek zijn veertien rolpaarden en kanonnen gereconstrueerd met als voorbeeld de nog bestaande rolpaarden en kanonnen De eerstkomende maanden zullen besteed worden aan de bestudering en herstel van het tuig aan de drie ondermasten en de boegspriet en daarnaast de kooi en verschan sing van het model. Alle stukken touw en de vele soorten knopen worden nauwkeurig bestudeerd en ingemeten, om ze eventueel weer in originele staat te kunnen her stellen.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 29