HERINDELING 10 verwachtte geen meerderheid in de 2e Kamer te kunnen vinden om Sou burg als 5e gemeente in grootte in Zeeland op te heffen. Dit gaf weer beroering in de gemeenten Vlissingen en Middelburg wat bleek uit de nieuwjaarsreden van de betreffende burgemeesters in januari 1960 waarin zij hun be zorgdheid uitspraken over deze koerswijziging van de minister en met nadruk wezen op een samenwer king in de dubbelstadsgedachte. De Souburgse bevolking wachtte af maar op 6 september 1961 vatte men weer moed. De burgemeester, dhr. Stemerding, die reeds gepen sioneerd was en als waarnemend burgemeester functioneerde ging vertrekken en de solicitatie-pro- cedure voor een nieuwe burgemees ter werd door de minister gestart. Dat gaf de burger weer moed dat Souburg zelfstandig zou blijven. Zo kwam in 1962 een nieuwe burge meester aangetreden in de persoon van dhr.Ter Haar Romeny. Ook deze ging er met frisse moed tegenaan. Vlissingen zat echter ook niet stil en gaf een brochure uit waar in zij in 't kort uiteenzette waar om het een ramp zou zijn als Vlis singen en Souburg niet samenge voegd zouden worden. Dat zou een misgreep zijn schrijft zij letterlijk zowel uit oogpunt van doelmatig gemeentelijk bestuur als uit soci aal-economisch en financieel oog punt bezien. Souburg liet het er echter niet bij zitten en kwam met een dergelijk stuk en vond dat Vlissingen, en we lezen weer let terlijk, "Een duidelijk hongerver- schijnsel heeft dat tot uitdruk king komt in een annexatiedrang Souburg deelde daarin verder mee prima sportvelden te hebben, een zwemgelegenheid met badinrichting en een levendig verenigings- kerkelijk- en dorpsleven te hebben. Ook werd er soms op ludieke wijze uiting gegeven aan de wensen. Zo liet de gemeente Vlissingen een aantal sigaren aanmaken met band jes waarop stond:"In Zuid Walche ren één sterke gemeente." De Souburgers namen dit niet,mis schien wel de sigaren maar niet de uitdaging. Ze vormden een ac tiecomité en lieten heel toepas selijk etiketten drukken voor lu ciferdoosjes, plakten deze zelf op de luciferdoosjes waarmee de reactiesigaren moesten worden aan gestoken. Op de etiketten was de hartgrondige wens te lezen: "Dat de Vlissingse propaganda sigaar en de daaraan verbonden wens in rook mogen opgaan."Maar het bleef niet alleen bij dergelijke kleine dingen. Ook zwaarder materiaal werd in de strijd geworpen. Op 24 maart 1965 verscheen er een Da kota vliegtuig boven Zuid-Walche- ren met daarin vele Vlissingers en een aantal Tweede Kamerleden om de situatie ook eens van boven af te zien. Door de laaghangende bewolking was het zicht echter zeer slecht. Zulke plannen blijven moeilijk geheim en lekken dikwijls voortijdig uit. Souburg kreeg er dus lucht van en schakelde ook een vliegtuigje in om op lagere hoogte rond te cirkelen met een spandoek met de woorden: "Souburg toch zelfstandig". Had men gedacht dat het nu wel be keken was, dan kwam men bedrogen uit.Sombere wolken pakten ook sa men boven het kabinet en minister Toxopeus, behoeder van Souburgs zelfstandigheid trad af. Op 19 oktober 1965 zou de Tweede Kamer vergaderen over de herindelingOm

Den Spiegel | 1987 | | pagina 11