11 9 uur vertrok de gemeenteraad van Souburg per bus naar Den Haag en woonde de vergadering van de Twee de Kamer bij, maar met de weten schap dat de opvolger van minis ter Toxopeus, dhr. Smallenbroek een minder fervent voorstander van Souburgs zelfstandigheid was. Door de vele discussies en diver se amendementen werd het een lan ge dag. Sommige kleine partijen vonden dat er niets moest gebeu ren, o.a. de Boerenpartij. Anderen vonden het wetsvoorstel niet ver genoeg gaan en pleitten voor A gemeenten of suggereerden een ge meente voor geheel Walcheren.Weer anderen waren van mening dat het wetsvoorstel teruggenomen moest worden om herschreven te worden. Toch kwam er in de loop van de middag wat 'lijn' in de discussie. Voor uitstel was geen meerderheid te vinden daar men van mening was dat de knoop nu doorgehakt moest worden.Gok bleek dat praktisch in alle partijen voor- en tegenstan ders waren voor opheffing van Souburg, uitgezonderd de VVD die op één na tegen opheffing was. Dhr. Scheps (PvdA) kwam met een amendement om Souburg op te hef fen en kreeg al snel bijval van een deel van de ARP en PSP.De KVP twijfelde nog en wachtte op de be antwoording van de minister. Deze verdedigde uiteraard het wetsvoor stel maar zei zich niet te zullen verzetten als Souburg bij Vlissin- gen zou komen. Om 5 minuten voor 6 uur werd tot stemming over ge gaan en eerst kwam het amendement Scheps in stemming. Om 4 minuten over 6 uur deelde de voorzitter van de Tweede Kamer dhr.Van Thiel mee dat er 79 stemmen voor ophef fing van Souburg waren en 37 te gen Het doek was gevallen.1 Juni 1966 waren er voor de Walcherse gemeen ten raadsverkiezingen, dus ook voor Vlissingen. Er werden ook Souburgers in de Vlissingse raad gekozen. 18 Juni 1966 was de laat ste raadsvergadering van de ge meente Souburg in aanwezigheid van de commissaris van de Konin gin, mr. Van Aartsen. Er werden diverse zogenaamde grafreden uit gesproken over het zelfstandige Souburg.Die grafreden lieten ech ter in alle gevallen plaats open voor een optimistische toekomst visie, namelijk dat de vergrote Vlissingse gemeente een grote be stuurskracht aan de dag zou leg gen en dat Souburg een werkelijk volledig geintegreerd deel van de gemeente zou worden. Laat die dit leest, nu ruim 20 jaar later,zelf oordelen

Den Spiegel | 1987 | | pagina 12