MOLEN DE PERE 14 A. DE BAD De molen "De Pere" van Oost-Souburg te beschrijvenmet al zijn eigena ren op een rij is helaas nu nog steeds onmogelijkomdat het archief van de voormalige gemeente Souburg nog niet is geïnventariseerd (per soneelstekort?) en dus te tijdrovend is. Bet is dan ook met enige schroomdat ik hieraan begin. Evenwel datgene wat mij op dit moment bekend is, wil ik graag neerschrijvenin de hoop, dat er onder de lezers iemand is die mij kan aanvullen en verbeterenof er "zich eens in vastbijt?" 1725 Dhr. Cornells van Pere, ambachts heer van de beide Souburgen liet de molen bouwen in 1725 en woonde schuin tegenover de molen. In zijn opdracht was ook dit huis gebouwd en stond, "met minachting voor de rooilijn, enigszins schuin, opdat Cornells van Pere steeds zonder moeite een blik op zijn molen kon slaan." De molen stond geheel vrij - later zijn er dus schuren rond en tegenaan gebouwd - en ook het huidige molenaarshuis ontbrak. De molen stond op een z.g. berg, on geveer zo hoog als de toegangs deur. De berg is dus ruim een me ter afgegraven. De berg was gele gen op de splitsing van het Koop mansvoetpad, een zeer oud wegje, vroeger "Het Steenen Padje" gehe ten en waar in het begin van deze eeuw nog maar enkele huisjes ston den. Dit vormde dus het decor van de molen. 1773 Uit het diaconieboek van de N.H. kerk is mij gebleken dat vanaf maart 1773 tot januari 1783, dus ongeveer 50 jaar na de oprichting Gerard Ramondt meel aan de kerk leverde, en aan hem maalloon werd betaald (b.v. "November 1776 be taald aan Geerard Ramondt voor maalloon van 1 1/4 zak -"1-8). In 1779 was Gerard Ramondt ouderling en ondertekende in die hoedanig heid het diaconieboek. 1783 Van 1783 t/m 1792 was Daniël Luijks molenaar en huurder van de Parochie-Korenmolen. Was de molen toen van de kerk, of werd hij zo genoemd omdat het de enige molen in die tijd te Souburg was? Op 24 augustus verzoekt Daniël Luijks: "Den Heere C. Caen te Vlissingen gerechtelijke taxatie van de Paro chie Koren Molen voor de tijd van 7 jaren, begonnen 1 Januari 1786 en zullen expireren Ultimo Decem ber 1792". Het wordt in het vol tallige College van Souburg be handeld op zaterdag 9 september 1786, waarbij de huur jaarlijks ge taxeerd wordt op de somma van een honderd ponden Vlaams.In 1786 was Daniël bovendien beursenier en diaken van de kerk! 1793 "Den 11 Meij 1793", aldus het no tulenboek van het College van de gemeente Souburg," is door de Se cretaris te kennen gegeven dat de molenaar Cornells Minderhoud had-

Den Spiegel | 1987 | | pagina 15