27 MUSEUMNIEUWS Rotterdam In het centrum van Rotterdamaan de Korte Hoogstraat 31, vlak bij het metrostation Beurspleinbe vindt zich het schitterend geres taureerde museum het Schielands- huis Het huis is oorspronkelijk in 1665 naar een ontwerp van bouwmeester Pieter Post uit 1662 gebouwd. Het diende als zetel van het Hoog heemraadschap Schielandwat het tot 1841 is geblevenHet bezat een kostbaar interieur met gewe ven tapijten, schilderijenmeubi lair en zilveren voorwerpen.Daar na is het in handen gekomen van de gemeente Rotterdamals onder komen voor de schilderijencollec tie van verzamelaar F.J.0.Boymans In 1864 wordt het gebouw, het in terieur en de collectie voor het grootste deel door brand verwoest Men besluit tot herbouw, echter naar 19e eeuwse inzichten.Het ge bouw kreeg een neo-renaissance uiterlijkHet pand bood naast de collectie Boymans onderdak aan de bibliotheek, het archief en de topografische atlas. Het gebouw overleefdeals een van de weinige in het stadscentrum het bombardement van 1940 op Rot terdam. Na de oorlog werd het op geknapt en in gebruik genomen als Historisch Museum. Pas in 1981 wordt begonnen met de grote res tauratie en het herstel van de 17e eeuwse situatiewaarvoor de plannen al in 1935 waren ontwik keld. Vorig jaar is de restauratie vol tooid en biedt het huis wederom ruimte aan het Historisch Museum. De collectie omvat oa.voorwerpen uit het dagelijks leven, meubilair, keukengereietc. Een collectie kostuums vanaf de 18e eeuw tot de jaren '70. Een overzicht stadsge schiedenis met o.a. een portret tengalerij van Rotterdamse regen ten, de Rotterdamse kamer van de VOC en ook een presentatie van het bombardement en de wederop bouw van RotterdamVerder diver se stijlkamers met schilderijen en voorwerpen. In de kelders bevindt zich de expositieruimte van de stichting Atlas van Stolk, met de grootste verzameling prenten van Nederland Het museum is geopend di. t/m za. van 10.00-17.00 u, zo11.00-17.00 u. Toegang volwassenen f 2,50, en kinderen t/m 15 jaar gratis. Historisch Museum Het Schielands- huis. Foto: Tom Kroeze, Rotterdam Over de collecties van het Histo risch Museum en de Atlas van Stolk is ook een boekwerk versche nen, getiteld "Een paleis in Rot terdam" .Het telt ruim 150 foto's. Uitgave: Stichting Vrienden van het SchielandshuisPrijs f 29,50; ISBN 90-800077-1-4

Den Spiegel | 1987 | | pagina 28