3 VOORWOORD STADS- EN DORPSVERNIEUWING, OOK IN SOUBURG EN RITTHEM Stads- en dorpsvernieuwing kwam in de jaren zeventig als een heldere ster aan de politieke en bestuurlijke hemel. Het gebeurde toen het eind van de woningnood als volksvijand nummer één in zicht kwam. Ter wijl nog allerwegen op grote schaal nieuwbouwwijken uit de grond werden gestampt, kwamen we vooral in de steden tot de ontdekkingdat de be woonbaarheid van oudere wijken hard achteruit ging of al was gegaan. In de gemeente Vlissingen nam de gemeenteraad mooie stadsvernieuwings plannen aan. De oude kom van Oost-Souburg werd zelfs aangewezen als aktief stadsvernieuwingsgebied'Ook Ritthem kwam in het zicht als woongebieddat met overheidsinitiatieven een proces op gang kon wor den gebracht om voor de toekomst er voor te zorgen, dat mensen graag in dit dorp willen wonen. Via inspraak van de bevolkingintens ief overleg met onder meer wo ningbouwverenigingen, met vooral financiële steun van het rijk en door eigen inzet is er de afgelopen jaren in Oost-Souburg en Ritthem heel wat tot stand gekomen. Zo veel en zo interessant, dat de Vereniging van Vrienden van het Stedelijk Museum er alvast aandacht aan wil schenken. Er werden honderden woningen gerenoveerdpartikulieren kregen steun bij het verbeteren van hun eigen woning, straten werden heringericht, zodat er meer ruimte (en veiligheid) kwam voor voetgan gers en fietsers. In het oog springend is bijvoorbeeld de inrichting van de Paspoortstraat als winkelerf en aanleg van een doorgaande weg tussen het Oranjeplein en de VIissingsestraatZonder uitputtend te willen zijn wil ik nog enkele voorbeelden noemen: de kortgeleden ge reed gekomen renovatie van de woningen aan de Van Turnhoutstraat en omgevingde aanleg van een trottoir langs de Burchtstraatde bouw van enkele tientallen woningen tussen de bestaande bebouwing Hudson- straat en VI iss ingsestraaten voor de nabije toekomst de herinrich ting van het oranjeplein en de KanaalstraatOp de plaats van het in middels afgebroken gebouw van de Pieter Louwerseschool verrijzen op dit ogenblik bejaardenwoningen Naar verhouding is het dorpsvernieuwingsproces in Ritthem wellicht nog ingrijpender dan in Oost-SouburgEen transportbedrijf en een melk handel werden vanuit het hart van het dorp naar de rand verplaatst en binnenkort volgt de verhuizing van een constructiebedrijfZe maakten en maken ruimte voor de bouw van woningenHierdoor behoudt Ritthem een voldoende aantal inwoners om de school en verenigingen te handha ven. Vanwege de ruimte in 'Den Spiegel' moet het overzicht kort zijn. Het gemeentebestuur wil het proces van stads- en dorpsvernieuwing in de komende jaren voortzetten. Het gaat daarbij steeds weer om betaal bare woningen van een goede kwaliteit in een plezierige omgeving met voorzieningenwaar behoefte aan bestaat. Dit alles moet passen bin nen de schaal van de bebouwing, zoals die nu is. We willen dat doen - en meestal lukt dat ook goed - in samenspraak met de betrokken bewo ners. Want daar gaat het écht om. Mensen van jong tot oud moeten zich thuis kunnen blijven voelen in Oost-Souburg en Ritthem. W. Wisse, wethouder van stadsvernieuwing c.a. van Vlissingen

Den Spiegel | 1987 | | pagina 4