5 scheiden en het toepassen van stalen ramen is direct de tijd af te lezen waarin het ontwerp is ontstaan Daar waar veel andere watertorens het smalst zijn is deze het dikst. Bovenin (waar het water zit)wordt bijna de gehele ruimte door het reservoir in beslag genomenDaar onder bevindt zich voornamelijk lucht, met betonkolommen en enke le waterpijpen die het water aan- en afvoerden. De bedoeling van de verdikking aan de onderzijde is niet duidelijk, hij wordt er wat plomp door. Mogelijk heeft men be doelingen gehad met de ruimten onderin.Er zijn drie vloeren inge bouwd die alleen doorbroken wor den door de ladderachtige trappen Niet bepaald gemakkelijk om er werk- of bergruimten van te maken Als bouwwerk is de watertoren ta melijk uniek in zijn soort; men vindt er niet veel van deze. Na 1945 is de technische ontwikke ling zeer snel gegaan, waardoor de weinige nieuwe reservoirs weer een geheel ander uiterlijk meekre gen. De Souburgse toren mag dan ook karakteristiek genoemd worden voor maar een kleine groep van dat type. Wat te doen met de toren? Een in trigerende vraag voor dit massie ve bouwwerk. Wie de stijle trappen bestijgt ver baast zich over de bijna monumen tale indruk die de ruimten geven. 4 zware kolommen in een midden- vierkant, een kruisgewijs balken- patroon daarboven met verbredin gen op de kolomkoppen. Alle beton recht en glad afgewerkt en schoon metselwerk rondom de vloeren.Van af het grondniveau zijn er 3 ruim ten van ruim 5 meter hoog en bijna 10 meter in het vierkant, daarbo ven een 3 meter hoge ruimte. Di rect daarboven bevindt zich het reservoir van 8 meter doorsnede en 7 meter hoog. De bovenste laag is inspectieruimte van 2,5 meter hoog, en op het dak is het uit zicht op de Westerschelde de toe gevoegde waarde van de toren. Aangezien er 350.000 liter in het vat kon mag de betonconstructie als sterk genoeg voor allerlei andere activiteiten beschouwd wor den. Een moeilijk punt bij het opnieuw gebruiken van het bouwwerk is de beslissing de baksteenhuid wel of niet als gegeven te beschouwenIn het metselwerk zitten te weinig ramen voor normale lichttoetre- ding; veel gaten hakken kan maar dan komt ook de mogelijkheid van een nieuwe huid naar voren: ont mantel het skelet en breng in ge dachten een nieuwe jas aan. Een metamorfose zal het gevolg zijn.De bereikbaarheid van alle vloeren brengt de noodzaak van nieuwe trappen en lift mee.Dat zijn nieu we elementen aan de bestaande constructie, die beeldbepalend voor het nieuwe functioneren zul len zijn. Alles wat zich binnen een ruimte van 10 bij 10 meter kan afspelen is een potentiële nieuwe activi teit. Er zijn er minder die uitge sloten moeten worden dan die in aanmerking komen. Door de 30 m torenhoogte en de ligging bij de haven en aan een uitvalsweg komen ook eenmalige functies in de sfeer van recreatie, toerisme, cultuur en dergelijke in aanmer king. Zo wordt de watertoren een studieobject voor hergebruik van een interessante bouwkundige er fenis

Den Spiegel | 1987 | | pagina 6