21 de 14e eeuw stammende kerk. Het moet een tufstenen gebouwtje zijn geweest, waarvan nog enkele blok ken in de huidige kerk zijn terug te vinden. De toren van de Ritthemse kerk behoort tot de familie vroeg go- thische kerken, waartoe ook Aag- tekerke, Zoutelande, Vlissingen StJacobskerken Oost-Souburg behoren, allen begin 14e eeuw ge bouwd. De steunberen van de toren zijn later, in de 16e eeuw toege voegd. De toren is opgetrokken in rode moppen. In het metselwerk zijn in verglaasde moppen enkele figu ren ingemetseld: twee ruitvormige en een samengestelde ruitvorm bo ven en naast de ingang. Verglaas de moppen zijn bakstenen die (te) dicht bij het vuur hebben gelegen bij het bakproces en daardoor een glazuurlaag kregen. Verder vallen op de beide blind- nissen ter weerszijde van de in gang. Ze doen wat romaans aan. De vroege 14e eeuw was in wezen een overgangsperiode van het romaans naar de gothiek. Ook in de trap- toren komt een dergelijke nisvor- mige overkraging voor. Het schip van de kerk tenslotte is van 1611. Veel later dus dan de toren. Het is een herbouw van het oorspron kelijke schip dat bij het beleg van Middelburg, aan het eind van de Spaanse tijd, rond 1580, werd ver woest De bovenste verdiepingde klokke- verdiepingis eveneens een latere toevoeging. In de 16e eeuw werd de oorspronkelijke, lagere, toren- bekroning vervangen door de hui dige van galmgaten en klokkestoel voorziene opbouw. De traptoren werd mee opgehoogd. In het afwij kende baksteenformaat ziet men de Dorpskerk van Ritthem, toren uit begin 14e eeuw. Let op de inge metselde figuurtjeshalfweg de hoogte van de toren. Rechts van de toren de halfronde traptoren. 16e eeuwse ophoging. Waarschijnlijk is deze ophoging gelijktijdig met het aanbrengen van steunberen uit gevoerd Vermeldenswaard uit het interieur van de kerk is het zilveren doop bekken in een fraaie Lodewijk XVI- stijl. Het is gemaakt door de zil versmid Kalbfleisch in 1787. Het doopvont is bevestigd aan de uit de 17e eeuw daterende preekstoel, met een eveneens uit 1787 date rende houder.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 22