SNAKERIJEN 22 W.P. JACOBS In een recent verschenen boek van de Engelse historicus Simon Scha- ma "The Embarressment of Riches" merkt de auteur op, dat buiten landers die ons land tijdens de gouden eeuw bezochten vaak ver baasd waren door de abnormaal gro te hoeveelheden voedsel die ten onzent door de rijken werden ge consumeerd. Of dit overmatig eten van o.m. hammen, pasteien, brood, wild en gevogelte een monopolie was van de rijke lieden in de Re publiek der Verenigde Nederlanden mag worden betwijfeld. Vaststaat echter wel dat, vooral bij feeste lijke gelegenhedentijdens de maal tijden in ruime mate wijn en bier werd geschonken. Teneinde de feestvreugde te sti muleren werd wel uit merkwaardige bekers en glazen, z.g. snakerijen, gedronken. In dit artikeltje vra gen we uw aandacht voor één van deze drinkbekers, de molen- of klokbeker, en wel omdat hij onder deel uitmaakt van de zilvercollec tie van het museum. Andere in de 16e en vooral in de 17e eeuw in ons land en ook in Duitsland toe gepaste snakerijen waren: hansje in de kelder, strotebeker, drink- uit, Alvaglas, pas- en hevelglas. Ruimtegebrek is er de oorzaak van een aantal van deze snakerijen slechts te noemen. We zullen ons tot de molenbeker beperken,om tot slot nog een paar woorden te wij den aan het pasglas en het hansje in de kelder. De molenbeker is eigenlijk een ver sie van de drinkuit. Dit is een beker (of glas) waaraan de voet of ontbreekt of zodanig is gecon strueerd dat dit drinkgerei onmo gelijk rechtop kon worden gezet. De drinker kon dus bij het ledigen van de beker deze niet neerzetten en even pauzeren, maar was ver plicht de inhoud ineens op te drinken. Een wel heel opvallende aardewerken drinkuit, uit het be gin van de 17e eeuw, is indertijd bij graafwerkzaamheden in ons land te voorschijn gekomen. Deze heeft de gestalte van een non,waarbij de holle ruimte aan de onderkant als cuppa fungeerde. We moeten veron derstellen dat het protestanten zijn geweest die door deze drink uit de R.K. religie op de korrel namen Nu terug naar de kern van ons ver haal, de molenbeker. Alle onder delen van de Vlissingse beker zijn Molenbeker Collectie Stedelijk Museum VI issingen Ie helft 17e eeuw.

Den Spiegel | 1987 | | pagina 23