DRIE GENERATIES VAN DER MADEN 9 P. VAN DER MADEN dag van vandaag in dienst geweest zijnde verkoopsters bleven tot hun trouwdag bij de firma. De jongens haalden in 1958 en 1959 diverse brevetten voor de textielhandel en werden in 1960 medefirmanten. In de jaren 1963 - 1965 was de personeelsbezetting het grootst; toen werd er gewerkt met 3 en 4 verkoopsters. In 1961 overleed Pa, 68 jaar oud. Ma bleef alleen naast de winkel wonen en zorgde de volgende jaren voor thee en koffie voor het per soneel en vertegenwoordigers en niet te vergeten de biscuitjes voor de kinderen van de klanten. In de jaren 1980-1986 kwamen de echtgenotes van de firmanten de verkoopstaf versterken. De aanduiding "in manufacturen en gemaakte goederen" wordt nog steeds in het briefhoofd vermeld. In de loop der jaren echter werd het assortiment uitgebreid, zodat men in het "winkeltje op de hoek" terecht kon voor alle artikelei1 van de textielbranche, zoals; kleinvak, breigarens, werkkledini1 dames- en herenkleding, enz. November 1987 - Textielhuis Meer man heeft 61j jaar getracht haai klanten de best mogelijke servies te bieden. Uit de reacties bij het bekend worden van de sluiting var de zaak, zoals "jammer", "verlies voor Vlissingen", "waar moeten we nu naar toe",kunnen we wel zegger dat ze daarin redelijk is geslaagd De firmanten zijn aan de pensioen gerechtigde leeftijd toeopvolgers zijn er niet. Overname door ande ren is niet mogelijk gebleken, dus sluit de firma per 1 december 1987 voorgoed de deur. Een brok nostalgie in Vlissingen is verdwe nen. Ma wordt april 1988 95 jaar en woont nog altijd naast de win kel. Het gaat haar aan het hart, maar zij heeft zich bij de sluiting neergelegd. We schrijven "ergens" in 1897 als de oprichter Piet van der Maden in de Glacisstraat te Vlissingen zijn eigen zaak begint. Het jaar 1897 roept verschillende beelden op. Het is het eind van een bewo gen eeuw; Napoleon, de ontwikke ling van stoomwerktuigen, de in dustrialisatie en de aanstaande sprong naar de 20e eeuw drukken hun stempel erop. Weer anderen denken bij 1897 aan Jugendstil of Art Nouveau, zoals u wilt. Stuk voor stuk interessante objektie- ven, maar de gemiddelde burger heeft het in die tijd niet zo breed, als P. van der Maden een winkel in huishoudelijke artikelen aardewerk, borstelwerk en servies goed begint. Later wordt er ook een groothan deltje gestart en wordt per fiets of handkar de dorpen afgereisd, waar hij aan de daar gevestigde winkeltjes zijn waren "en gros" probeert te slijten. Hard werken, veel zorgen, weer en wind, vormen de omlijsting van zijn onderneming. Er zal na 1897 nog veel gebeuren, ontwikkelen en zelfs totaal ver-

Den Spiegel | 1988 | | pagina 10