FA. VAN DER MADEN 1940 de oorlog uit.Opnieuw slech te tijden: bombardementen en leeg loop van de bevolking bedreigen de Vlissingse ondernemers. Na de oorlog werken vader en moe der de zaak uit het puin omhoog. Slechts 8 jaar na de oorlog breekt de watersnood van 1953 de ze opgaande lijn opnieuw af; we peilen 2 meter water in de winkel een van de diepste punten van Vlissingen. Wéér is het de ontem bare ondernemerslust die de zaak er weer bovenop helpt. Maar tege lijkertijd worden er ook bakens ver zet; de warenhuizen zijn in op komst,de winkelier van weleer zal specialist moeten worden om zich te onderscheiden van het massage beuren.De huishoudelijke artikelen maken plaats voor kristal servie zen, fijn Engels aardewerk en mooie geschenkartikelen. In 1962 begint er een sanerings koorts door de binnenstad te woe- denser wordt toch wel erg slordig met het Vlissingse stadsbeeld om gesprongen. In 1962 ook sollici teert er een bijzonder charmante verkoopster, Connie Coumou bij dhr. M.C. van der Maden en zet daarmee onwetend nog, een nieuwe mijlpaal. Niet lang daarna werkte Piet van der Maden, kleinzoon van de op richter, zoon van Chris,mee in de de zaak van zijn vader.Wie aan wie verkocht is geraakt is nog ondui delijk, maar Piet en Connie weten al gauw het nuttige met het aan gename te verenigen. Zoals de ge hele maatschappij in de zeventiger jaren in een turbulente beweging komt, treden er ook in ons bedrijf grote veranderingen op. Er wordt besloten de zaak om te zetten in een juweliersbedrijfVader Chris zet al zijn financiële en commer ciële capaciteiten in en zooi Piet duikt in de boeken om de be nodigde papieren èn kennis te vei werven. De omschakeling wordt ii 1974 afgerond en de juwelierszaai maakt snel grote vorderingen. Het assortiment veranderde, doei de klantenkring bleef, waaruit toch duidelijk een vertrouwensre latie tussen cliënt en ondernemer blijkt. Al snel nemen diamant, pa rels en edelstenen een grote plaats in het assortiment in. Ei wordt geïnvesteerd in instrumen ten die een diepgaand onderzoek in edelstenen mogelijk maken. Eer. diepgaande studie levert de inter nationale erkenning "Edelsteen- kundige f.G.A." op; specifieke kennis over diamant wordt door het"Gemological Institute of Ame rica" afgerond met "Diamantexpert G.I.A.". In 1984 treedt het be drijf toe als lid van de "Beurs voor den diamanthandel"te Amster dam, 's werelds oudste diamant beurs De zaak wordt in 1980 overgedra gen aan Piet en Connie van der Maden, die daarmee als derde ge neratie de zaak voortzetten. Wat er in 90 jaar kan veranderen is niet niks, maar het alert zijn om het vertrouwen van de consument te winnen en te behouden, is van af het begin aktueel.En dat heeft de oprichter in 1897 ook zo be doeld. Over een eventuele opvol ging vanuit de vierde generatie valt nog helemaal niets te zeggen De drie kinderen hebben hoofd en handen vol aan proefwerken en ten tamens. Ze zullen zelf hun loop baan bewust moeten kiezen. Maar ach, misschien klinkt er op een gegeven moment: "Goeiemorgen Pa!" En daar is-t-ie dan.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 12