100 JAAR FIRMA DERT 16 31 VJMDERT 5C i.Sinds 1859 moet de naam Dert zijn -voorgekomen in de wijkregisters en lede burgerlijke stand van Vlissin- ;rgen. Toen namelijk, vestigde de 40 itrjarige Charles Lodewijk Dert zich tmet echtgenote, na eerst in Mid- -delburg te hebben gewoond, als iziekenverzorger bij het Militair "Hospitaal te Vlissingen. Hij be- rtrok een woning in de Koudenhoek. eOp 13 augustus 1861 werd de fami- slie verblijd met zoon Ludovicus- -Franciscus, die later de stichter ezou worden van de winkelvestiging -aan de Nieuwendijk. Reeds op 13 jarige leeftijd moest hij zijn vader missen. Om het huis- houdboekje van het gezin "klop pend" te houden, moest al snel naar werk worden omgezien. Tot zijn 26e jaar was hij werkzaam bij derden, totdat hij in 1887 een ei gen vestiging begon aan de Nieu wendijk, in wijk H nr. 97 (later Nieuwendijk 31).Nog datzelfde jaar huwde hij Helena Johanna Smits. Veel ouderen zullen zich deze win kel in hoeden, petten en herenmo de (civiel en militair) kunnen herinneren. De import van hoeden en regenjassen uit Engeland droeg bij tot grote naamsbekendheid. Bo ven de winkeldeur was tegen het balkon een fraai schild bevestigd met het opschrift "Je Maintien- drai" en de aanduiding Hofleve rancier. Dit laatste was destijds toegekend door de Groothertog van Luxemburg, die daar persoonlijk aankopen had gedaan. Op 5 maart 1892 werd hun zoon Charles-Ludovicus geboren, die na zijn schooltijd, tot mei 1921, in het bedrijf van zijn ouders werk zaam bleef. Nog korte tijd heeft hij op de kleermakerstafel gewerkt maar toen zijn vader met fotogra fie begon,stond het voor hem vast dat hij zich hierin verder zou gaan bekwamen. Ruimtegebrek in het pand nr.31 en de mogelijkheid om het daarnaast gelegen pand (nr.33) in bezit te krijgen, leidde tot een vestiging, waar zoon Ch.L. Dert de gelegen heid kreeg een daglicht-fotoate- lier in te richten. Ook de handel in fotografische artikelen kreeg nu meer de aandachtDaar fotogra fie en fotohandel toen nog een te smalle basis was voor een redelijk jaar-inkomen,bleef de verkoop van tabakswaren voorlopig gehandhaafd Het zelfstandig ondernemerschap begon voor zoon Ch.L. Dert in mei 1921,toen hij de goederen-voorraad overnam.Het jaar daarvoor trad hij in het huwelijk, en samen met zijn vrouw (W.Chr. Verhoeff) werd hard gewerkt aan de verdere uitbouw van hun bedrijf. De geluidsdrager (phonograaf) deed zijn intrede en al snel werd het winkelpand nr.33 te klein. Het daarnaast gelegen huis Nieuwendijk 35, vroeger een vestiging van Albert Heyn,werd in 1924 aangekocht en ingericht, zo dat het totale assortiment"phono- photo" op bredere schaal kon wor den aangeboden. Grote inzet van beiden maakte het mogelijk het bedrijf ook in de cri sisjaren '30 overeind te houden. De oorspronkelijke winkel in ta-

Den Spiegel | 1988 | | pagina 17