VAN GOGH IN BRABANT 23 MUSEUMNIEUWS Tentoonstelling Noordbrabants Museum t/m 10 jan. 1988 Vincent van Gogh,de wereldberoem de kunstenaar, is een geboren en getogen Brabander. Zijn kunste naarsloopbaan begon Van Gogh in het Brabantse Etten. In Nuenen maakte hij zijn eerste meesterwer ken. Het Noordbrabants Museum heeft honderd werken uit deze Bra bantse periode uit verschillende delen van de wereld bijeengebracht in een tentoonstelling. De tentoonstelling volgt Vincent van Gogh op de voet als bóeren- schilder in Etten en Nuenen. Alle thema's die hij behandelt, vinden we terug in de expositie: mannen en vrouwen werkend op het land,de wevers aan hun getouw, boerenwo ningen, landschappen - met name het Brabantse herfstlandschap -, en karakteristieke dorpsgezichten en stillevens. De sfeervolle te keningen van zijn direkte omgeving in Nuenen worden getoond, evenals uiteraard de studies van bóeren- figuren, met als hoogtepunt de aardappeleters In totaal worden honderd werken geëxposeerd.De schilderijen en te keningen zijn afkomstig uit diver se Europese landen en de Verenig de Staten. Een groot aantal van deze kunstwerken is nooit eerder in Nederland te zien geweest.Veel werken komen uit particuliere collecties. Voor het eerst is een tentoonstelling van deze omvang, geheel gewijd aan de Brabantse pe riode van Van Gogh, samengesteld. Herfstlandschap met vier bomen. OtterloRijksmuseum Kröller-Müller Bij de tentoonstelling is ook een catalogus verschenen met de ge lijknamige titel "Van Gogh in Bra bant", onder redaktie van Prof. Dr. Evert van Uitert. Omvang ca. 260 pagina's met ca. 240 foto's, waarvan 100 in kleur.De catalogus is uitgekomen bij Uitgeverij Waan- ders, Zwolle. De gebonden editie is verkrijgbaar bij de boekhandel tot 1 januari 1988 voor 49,50 daarna 59,50. Het Noordbrabants Museum, Verwer- straat 41 te 's Hertogenbosch is geopend di. t/m vr. 10.00-17.00 u. zaterdag 11.00-17.00 uur, zon- en feestdagen 13.00-17.00 uur. Op 25 december en 1 januari is het mu seum gesloten.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 24