29 EVENEMENTEN lezing lezing lezing Moerman, leven in miniatuur 1 Ingrid W.L. en J.Th. Peskens; Leven in miniatuur Bavelaars kijk kastjes Zutphen, Terra, De zojuist besproken voorstel lingswijze was in de 19e eeuw niet geheel nieuw,want reeds in de 18e eeuw - mogelijk zelfs eerder - wer den panorama's of diorama's ge maakt die bekend werden als bave laars en die tot de volkskunst gerekend werden. Bavelaars zijn in hout of been gesneden kleine dio rama's geplaatst in een houten kastje achter glas. Het zijn voor stellingen van landschappen en schepen en van het gebeuren in en rond het huis. Ze ontlenen hun naam aan Cornells Bavelaar (1777- 1831), timmermansknecht en kunst- werker en aan diens vader, de beeldhouwer Cornells Bavelaar (1747-1830). Het woord "bavelaar" is een soortnaam geworden voor kleine diorama's achter glas. Dit boek behandelt het werk en leven van de familie Bavelaar ge plaatst in de stad en de tijd waar in zij leefden: het Leiden van de Bataafse Republiek tot ca 1830. Een groot deel van dit aantrekke lijke uitgevoerde boek wordt in be slag genomen door fraaie afbeel dingen van de bavelaars. Op dinsdag 9 februari 1988 om 20.00 uur in het Stedelijk Museum zal drs. T. Klip-Martin een le zing houden over de "Vereniging Rembrandt"haar doelstellingen en geschiedenis. De lezing bestaat uit een kort historisch overzicht en wordt geïllustreerd met dia's, gevolgd door een kunsthistorische bespreking van een groot aantal kunstwerken, die in de afgelopen jaren met steun van de "Vereni ging Rembrandt" door Nederlandse musea zijn verworven. 0p dinsdag 15 maart 1988 om 20.00 uur in het Stedelijk Museum zal Doeke Roos, schrijver van het boek "Zeeuwen en de V0C", een lezing houden met als onderwerp "Amster dam en de Kamer Zeeland van de V.O.C.". De Zeeuws - Amsterdamse controverse, vooral waar het de scheepsbouw betrof zal hier uit voerig ter sprake komen. Na de pauze zal zijn onderwerp ook d.m.v enige dia's worden toegelicht. 0p dinsdag 12 april 1988 om 20.00 uur in het Stedelijk Museum zullen de dames Marianne van Puyvelde en Elly den Engelse een lezing hou den over IK0NEN en hun werken to nen. Zij schilderen geheel volgens authentieke Russische methode. Jaarlijks volgen zij in 't Klooster van Hoeven een kursus waar zij van een Finse Ikonen-schilder les krijgen. Hebben al vele exposities op hun naam staan, waarvan op dit moment nog tot eind december 1987 in de StLambertuskerk te Rotter dam werken van hun te zien zijn. De lezingen zijn gratis toeganke lijk voor leden;niet leden betalen een toegangsprijs van 2,50 per persoon

Den Spiegel | 1988 | | pagina 30