TEXTIELHUIS MEERMAN In manufacturen en gemaakte goederen J. MEERMAN "Mam", vraagt de peuter van 3 jaar, "gaan we naar die winkel waar ik van die oma een koekje krijg?" "Ja", zegt moeder, "daar ga ik toch al tijd; mama kreeg, toen ze nog klein was, daar ook al biscuitjesDe in deze dialoog bedoelde winkel was: Begin 1926 zaten Pa en Ma Meerman in de huiskamer van hun woning in de Glacisstraat 62. De jongens, Adrie en Jo (4 en 3 jaar), lagen te slapen. Ma voelde dat ze, on danks de zorg voor man en kinde ren, nog wel wat energie over had en derhalve opperde ze het plan een winkel te beginnen. Als voor beeld diende de manufacturenwin kel in de Noordstraat/Korte Zelke t.o. de Fa. Wegeling, eigenaar C. Meerman. Maar.... waar een goed plekje te vinden? Het oog viel op het hoekpand Hobeinstraat/Glacis- straat.Groot was het niet (25 m2) maar in die kleine ruimte dreef men handel in koekjes, aanmaak houtjes, kruidenierswaren, petro leum, papieren boorden enz. Ook manufacturen en gemaakte goederen behoorden tot het assortiment en in die artikelen moest het dus maar worden geprobeerd. Een goede aanvulling, zo bleek later, was de verkoop van toiletzeep. Die verspreidde, uitgestald op de toonbank, diverse bloemengeuren en neutraliseerde zodoende de pe- troleumstank Door omstandigheden kon de toekom stige manufacturier het pand ko pen en zo begon op 23 april 1926 Ma te handelen. Pa bleef in de bouw werkzaam als timmerman om in de beginjaren het gezinsbudget aan te vullen. Hij maakte in z'n vrije uurtjes ladenkasten en toon banken, sloopte klandestien in de weg staande muren, zodat het ge heel een ruimer aanzien kreeg. De startvoorraad, voor de opening besteld, was nog niet ontvangen en dus moest met de artikelen van de vorige eigenaar, dhr. Augustijn worden gewerkt. De dagen waren in die jaren lang: maandag t/m vrij dag van half negen tot acht en zaterdag van half negen tot tien uur. Lunchpauze was er niet bij, als de winkeldeurbel ging was Ma op haar post en het gebeurde maar al te vaak dat haar warme hap koud moest worden gegeten. Een griepje van Ma was er in 1936 oorzaak van dat Pa van z'n werk moest worden gehaald. Na enige aarzeling pakte hij z'n gereed schapskist, zei z'n baas gedag en ging Ma in de winkel assisteren. Zoon Adrie ging na de U.L.O.even eens in de handel, als vertegen woordiger in kousen, sokken en zelfbinders bij een grossier in Middelburg. De oorlogsjaren waren voor de han del niet zo best; de meeste arti kelen waren op punten, terwijl de toelevering van goederen nogal eens stagneerdeDe bombardementen op Vlissingen dwongen het gezin Meerman naar veiliger oorden te evacueren. In Sint Laurens (1942)

Den Spiegel | 1988 | | pagina 6