9 HET BETHESDA ZIEKENHUIS Ziekenhuis Bethesda, kort na de opening, ca 1932 In februari 1913 vormt zich onder leiding van de Vlissingse predikant Hoogerzeil, als reactie op het zojuist geopende RK zieken huis, een comité voor de oprichting en in standhouding van een protestants zieken huis, twee maanden later gevolgd door de stichting van de vereniging Bethesda. Omdat het bijeen gebrachte kapitaal to taal ontoereikend is voor de bouw en ex ploitatie van een ziekenhuis, leidt de vere niging Bethesda lange jaren een sluimerend bestaan. Met de rente van het kapitaal wordt de geestverwante Vlissingse Diaconessen Verenging gesteund. Aan de inactiviteit van Bethesda komt in november 1928 acuut een eind als een voorlopig onbekende gever aan Bethesda het vorste lijk bedrag van f 250.000,- schenkt. Het bestuur van Bethesda, onder voorzitter schap van ds. Voorhoeve, als een Doornroosje uit een kwart eeuw durende slaap ontwaakt, betoont zich uiterst alert. Binnen enkele weken zit het met B. en W. van Vlissingen om de tafel. De gemeente Vlissingen aie haar autonomie op het ge bied van de ziekenzorg nog niet zonder meer wil prijsgeven komt met het voorstel om een ziekenhuis te bouwen met twee aparte, gescheiden vleugels. Het Bethesda bestuur wil haar Protestants-Christelijke visie op het ziekenhuisgebeuren op principiële gronden niet opgeven. Ze vreest boven dien dat de ziekenhuisstrijd die Vlissingen nu al jaren verdeeld houdt naar het zieken huis zelf zou worden verplaatst met alle kwalijke gevolgen van dien. De poging van de twee linkse franctievoor- zitters (SDAP en SP) om een vereniging op te richten tot behoud van een gemeentezie kenhuis is van de kant van de gemeente Vlissingen een laatste stuiptrekking. Inmiddels realiseert het Bethesdabestuur met sneltreinvaart zijn plannen. Nadat het bouwterrein aan de Kerkhoflaan van de gemeente is gekocht wordt al in november 1929 de bouw gegund. Op september 1930 legt mevr. Blum- de Niet, wier man op 17 november 1929 in het St. Joseph- ziekenhuis is overleden, de eerste steen. Op 17 april 1931 bezoekt H.M. Koningin Wilhelmina het grotendeels afge bouwde ziekenhuis. (Schrijver dezes, des-

Den Spiegel | 1988 | | pagina 10