DOKTER GRIPPELING, HUISARTS TE VLISSINGEN 10 tijds een 12-jarig Middelburgs HBS-ertje, was een van de vele toeschouwers.) Op 26 augustus 1931 wordt het officieel geo pend en op I september worden de eerste patiënten er opgenomen. De 40-jarige 'Vlissingse ziekenhuiskwestie' is ten einde. In plaats van een nieuw ge meenteziekenhuis heeft Vlissingen twee confessionele ziekeninrichtingen. De aan wezigheid van het voltallige gemeentebe stuur bij de opening van net nieuwe Bethesda, wijst erop dat de pleitbezorgers voor een neutraal gemeenteziekenhuis hun verlies hebben weten te nemen. Hoe ver baasd zouden ze geweest zijn als ze ge weten hadden hoe geruisloos veertig jaar later eerst de fusie van St.Joseph met Bethesda en later de fusie met het neutrale Middelburgse Gasthuis zou verlopen. Nog veel verbaasder zouden ze geweest zijn als ze geweten hadden waar het Walcherse Ziekenhuis zou komen te staan. De wetenschap dat er midden in Vlissingen een gezamenlijk, qua levensovertuiging neutraal ziekenhuis voor heel Walcheren, zou verrijzen zou hun ongetwijfeld buiten gewoon genoegen hebben gedaan. E. OOMFNS-PAIS In december 1927 vestigde dokter R. Grippeling zich als huisarts te Vlissingen. Tegenwoordig kent onze stad een keur van specialisten en huisartsen; het toenmalige medisch team bestond uit: - de huisartsen Detmar, Lacomblé, Wolters, Vermaas en Grippeling; - de oogarts Louwerier; - de internist, tevens schoolarts, tuberculo searts en controlearts van De Schelde, dokter Smitt; - de Röntgenoloog dokter Henrard; - de Middelburgse artsen De Jong (KNO- arts), Snethlage (huidarts), Schuurman (zenuwarts) en Koch (chirurg), die ook voor Vlissingen werkzaam waren. - de chirurg dokter staverman Dokter Staverman opereerde ook in Zeeuws Vlaanderen. Wanneer hij geroe pen werd voor een spoedgeval of wan neer Breskens bij mist niet met de veerboot bereikbaar was, charterde hij een sleep boot. Zeeland kende toen nog geen gyna- ecoloog-obsteticus; de huisartsen deden alle bevallingen zelf, evenals de zorg voor het opgroeiende kind, want consultatiebu reaus waren er niet. Dokter Geerling was de eerste gynaecoloog die zich geduren de korte tija in onze provincie vestigde, in Middelburg. In 1951 vestigde dokter Merckelijn zich als gynaecoloog te Vlissingen. Men beschikte over twee ziekenhuizen: - Het Gasthuis in de Hellebardierstraat (ge bouwd in 1661 als 'Groot Heerenlogement1) dat als zodanig dateert uit 1 823 en zich aan het eind van de 19e eeuw ontwikkelde tot het gemeentelijke Vlissingse ziekenhuis. Aan het begin van de twintiger jaren echter was dit gebouw voor deze funktie ontoereikend geworden. - Het St.Joseph-ziekenhuis, ontstaan uit het weeshuis waar de Franciscanessen de zorg op zich namen voor de Rooms- Katholieke wezen. Al spoedig werden zij betrokken bij de verpleging van zieken en de komst van dokter Staverman als chirurg heeft de groei van weeshuis naar zieken huis sterk bevorderd. Eind 1912 werd het

Den Spiegel | 1988 | | pagina 11