11 GRIPPELING Dokter Staverman eheel nieuw gebouwde St.Joseph-zieken- uis aan de Van Dishoeckstraat geopend. Tuberculosepatiënten werden vaak in een tent thuis verpleegd, maar er bevonden zich ook tenten voor dat doel op het terrein waar later het Bethesda ziekehuis ge bouwd werd. Een ambulance was er niet, de zieken werden vervoerd op een bran card met wielen. Dokter Grippeling oefende zijn praktijk als huisarts uit van 1927 tot 1967. Wat hem als jonge arts bij aanvang van zijn praktijk zo verwonderde was het feit dat Vlissingen zoveel jonge weduwen telde. Bij menige bevalling trof hij de aanstaande moeder al leen aan en waren de ega's nergens te be kennen. Bij nader inzien bleek het hier zeemansvrouwen te betreffen. De geboorte van menige Vlissinger is door dokter Grippeling op het stadhuis aangegeven. Indertijd was het zo dat de handtekening van een dokter voldoende was, maar een vader had bij de aangifte van de geboorte een getuige nodig. Naast huisarts was dokter Grippeling ook gemeentearts, politiearts, quarantaine-arts en narcotiseur bij de operaties die dokter Merckelijn uitvoerde. Deze laatste begon vaak al vroeg in de ochtend te opereren vanwege de drukke praktijk van zijn narco tiseur. Gelukkig kreeg Vlissingen uiteindelijk een anesthesist in de persoon van dokter Kamermans. In zijn hoedanigheid van politiearts werd de dokter 's nachts vaak geconfronteerd met twee politieagenten vergezeld van een persoon die naar alle waarschijnlijkheid te diep in het glaasje had gekeken. Deze persoon moest dan de volgende 'bloed proefcontrole' ondergaan: recht lopen en het nazeggen van de volgende woorden: levensverzekering- en brandwaarborg maatschappij direkteur". Menige dikke tong zal hierover gestruikeld zijn! Het is nu al weer ruim 20 jaar geleden dat dokter Grippeling zijn praktijk overdroeg aan dokter Kant. Menigeen zag hem toender- tijd en ook nu nog voorbij gaan in zijn fa voriete auto. In de zestig jaren dat de heer Grippeling in Vlissingen woont is er onget wijfeld vee! veranderd, op medisch gebied en daarbuiten. Persoonlijk vind ik zijn bloedproefcontrole een heerlijke variant op het moderne blaaspijpje.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 12