HUISARTS WOLTERS EN DE GESCHIE DENIS VAN VLISSINGEN 14 A.H. VAN D[|K Als ik hier over hem schrijf, zie ik hem weer voor me; ik hoor hem en ik ruik hem. Een grote man met lange benen onder een korte jas. Een gleufhoed, die iedere heer toen hoorde te dragen, zelfs in Vlissingen. Zachte ogen in een lief ernstig gezicht en een warme, melodieuze stem. Het dokter sluchtje van hem was altijd geparfumeerd met Tres Chique van Vinolia. Hij reed door Vlissingen op een buitenmodel hoge fiets of in een Amerikaanse Buick. Wel een man die aandacht vroeg en ruimschoots kreeg. In de Sint Jacobskerk had hij zijn va ste plaats zoals Michiel de Ruyter op de Boulevard. Toen we nog kind waren sprak hij erg tot onze verbeelding, leder jaar vulde hij zijn vulpen met een andere kleur inkt: groen, rood en hemelsblauw. Dat vond hij prac- tisch en wij vonden die kleurige recepten prachtig. Die brachten we dan direct naar apotheek Ockenburg, maar dat was van zelfsprekend, omdat bijna alle apotheken in Vfissingen Ockenburg heetten. Wij gin gen daar waar de heer Crucq met veel de corum de leiding gaf. Maar Wolters was niet alleen een goede huisarts, hij was meer. Er is enkele jaren geleden nog een plan eweest om over het gezin Wolters een oek te schrijven. Beslist geen doktersro man, maar een historische roman omdat er niet veel families zijn wier lief en vooral leed zo verstrengeld was met de geschie denis van Vlissingen in een hectische perio de. Hij was een van de huisartsen, die bij de bevrijding van Vlissingen ondanks be schietingen en straatgevechten bij zijn pa- tienten is gebleven. Het grote doktershuis op het Betje Wolffplein (nu het NMB-kan- toor) werd zwaar getroffen en geplunderd. Maar dok in de jaren voor de oorlog was Wolters sterk met Vlissingen vergroeid. Hij had zitting in het bestuur van het Vlissingse Ziekenfonds Walcheren en was, als con fessioneel arts, een groot voorvechter van het Oranje-Groene Kruis. Hij was een van de stichters van het Protestants Christelijke ziekenhuis Bethesda, waarvan hij jaren lang geneesheer-direkteur is geweest naast zijn drukke huisartsenpraktijk. Toen in oktober 1944 het gemeentebestuur was gevlucht en de Nolledijk werd door- gebombardeerd moesten er belangrijke beslissingen worden genomen. De buiten wijken dreigden onder water te lopen. Met enkele andere "wijze mannen" besloot Wolters de duiker in de inlaagdijk echter niet te dempen om de geallieerde plannen niet te dwarsbomen. Zodoende liepen de landerijen rond Vlissingen snel onder water en moesten de Duiters hals over kop hun bunkers verlaten waarbij ze veel materiaal verspeelden. Een moeilijke afweging voor deze wijze mannen. In de laatste week voor de bevrijding van Vlissingen is Wolters, samen met zijn colle ga's Jens en Sissingh, naar de Duitse Ortskommandanf gegaan om deze onder druk te zetten om de scheepswerf De Schelde niet op te blazen. Ze dreigden

Den Spiegel | 1988 | | pagina 15