MARITIEME AFDELING VERENIGINGSNIEUWS 20 NIEUWE LEDEN KONTRIBUTIE I.W.A. DEUNEN ne over ons heen. Ook het publiek is ver anderd; men weet meer en men krijgt infor matie. Een foutgeschreven huismiddel, aan gevraagd op een vodje papier, komt nauwelijks meer voor. De tijden veranderen en wij met hen. Of toch niet? Is er verschil tussen de mens van een halve eeuw gele den en nu? Voor wie van mensen houdt zal het contact altijd blijven. Ik wens mijn collega's alle goeds voor de toekomst. In het afgeloppn kwartaal hebben zich 10 nieuwe leden aangemeld: Klevberg, Vlissingen P. de Jonge, Vlissingen G.M. ter Poorten-Toussaint, Vlissingen I.L. Dronkers, Vlissingen M.T. Timmerman-Jilleba, Vlissingen L. de Nooijer, Vlissingen M.M. Ornee-Berger, Vlissingen E.P.M. de Haas-Langwerden, Scherpenzeel Kunsthandel De Horn, Vlissingen A. Verdonk-Rodenhuis, Vlissingen Alle leden namens het bestuur van harte welkom. Het aantal leden bedraagt hier mee 395. Leden van de vereniging die hun kontribu- tie nog niet hebben voldaan worden ver zocht dit nog even te doen. U kunt hier voor het beste de reeds toegezonden acceptgirokaart gebruiken. De Penningmeester Bij avond langs de Boulevard wandelend kan men, zowel op de Westerschelde als langs de beide oevers, vele rode, groene en witte lichten zien branden. Die dienen om het scheepvaartverkeer, ook in donker mogelijk te maken. Op de plek waar nu de Gevangentoren staat werd vroeger al een kustvuur ge stookt. Nadien werd de toren zelf ook als vuur- en lichttoren gebruikt; de vissers had den daardoor enige leiding bij hun werk. In de lóe eeuw, na de opkomst van de koopvaart, werd het licht verplaatst naar een huisje boven de Waterpoort. In 1736 werd daar een lantaarn met vier en in 1771 een met twaalf lampen aange bracht. In 1 830 nam het rijk de zorg voor het licht van de stad over, en bouwde er een nieuwe lichtopstand. In 1866/67 werd het huidige kustlicht op het Keizersbolwerk geplaatst. Dit licht is al sinds jaren geëlektrificeerd, doch brandde aanvankelijk op olie en gas. De walmbol is nog aanwezig. Aan de overkant werd in 1 867 de vuurtoren van Nieuwersluis ge bouwd. Technische vooruitgang zorgde in de 19e eeuw voor grote verbeteringen in de kust- verlichting. De tijd van kaarsen en van de vuurboeten, met hout of kolen gestookt, was voorbij. De toren van Westkapelle werd in 1818 met Argandse lampen uitge rust. Parabolische reflectoren van Lavoisier en het lenzenstelsel van Fresnel werden meer en meer toegepast. Eind 19e eeuw deed gasverlichting haar intrede; door Auer was de gaskous uitgevonden.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 21