5 kaar met alle middelen bestrijden. De soci alistische voorstemmers wordt anticlericali- sme verweten, groepsbelang de RK tegen stemmers, eigenbelang (vrees voor belastingverhoging) zou de drijfveer zijn voor de liberale tegenstemmers, antipapi sme zou de C.H.U. hebben doen voor stemmen, terwijl de A.R. zouden hebben tegengestemd omdat met de komst van een nieuw gemeenteziekenhuis hun hoop op een protestants ziekenhuis voorgoed verloren zou gaan. Onmiddelllijk na het raadsbesluit van april 1926 wordt onder leiding van de A.R. wethouder J.A. Laernoes, wethouder van fi nancien, een 'Comité van Actie inzake de bouw van een nieuw gemeenteziekenhuis' opgericht. In een adres gericht aan de Vlissingse bevolking wordt gesteld dat zie kenhuis nieuwbouw de gemeente-financien voor jaren zal ontwrichten, dat belasting verhoging hiervan het gevolg zal zijn en ook dat de belangen van de patiënten in het huidige gasthuis VOLDOENDE zijn ver zekerd. Dit adres wordt door niet minder dan 5798 Vlissingers ouder dan 25 jaar (totale bevolking ruim 20.000) onderte kend, waaronder opvallend genoeg veel Vlissingse huisartsen zoals Wolters, Detmar, Lacomblé, Vermaas en De Koning. Typerend voor de ernstige tweespalt in de Vlissingse raad richt de oppositie zich tot het college van Gedeputeerde Staten met het verzoek om aan het voorstel van begro tingswijziging haar goedkeuring te onthou den. De oppositie krijgt haar zin. Vier maanden later besluiten Ged. Staten van Zeeland het voorstel van de Vlissingse raad een lening aan te gaan van f420.000,- niet goed te keuren. Op haar beurt gaat de Vlissingse raad tegen dit be sluit in beroep bij de Raad van State, welk beroep bij K.B. van 2 september 1927 ongegrond wordt verklaard. De Kroon komt met het volgende compromis: a. behoud van een afdeling voor chroni sche zieken van 30 bedden in het be staande gasthuis. b. opname van de armlastige RK patiënten in het St.Joseph voor rekening van de gemeente. c. bouw van een nieuw ziekenhuis van 50 bedden op het daarvoor bestemde ter rein aan ae Kerkhoflaan, op zodanige eenvoudige leest geschoeid, dat de kos ten per verpleegdag onder de f 4,- blij ven. Op december 1927 komt de voltallige raad, samen met de Vlissingse artsen bije en. Met tegenzin legt de vergadering zich neer bij het compromis, als zijnde, gezien de omstandigheden, het best haalbare. Een klein jaar later zijn de omstandighe den radicaal veranderd. Als gevolg van haar onderlinge verdeeldheid en het daar uit resulterena gebrek aan bestuurskracht, komt het Vlissingse gemeentebestuur opeens met lege handen te staan. HET SINT JOSEPH ZIEKENHUIS In september 1 874 besluit het Parochiaal Arm- en Weeshuisbestuur de verzorging van hun wezen over te dragen aan reli gieuzen, de Eerwaarde Zusters van Salzkotten. Toename van het aantal wezen en de slechte toestand van het weeshuis leidt tot de bouw van een nieuw weeshuis, gelegen aan de Glacisstraat (Aagje Dekenstraat), dat in 1891 wordt geopend. Geleidelijk aan worden er ook zieke kinde ren ter verpleging in het weeshuis opgeno men. In september 1 894 volgt de opname van een kind ter operatie, een gebeurtenis die de overgang markeert van weeshuis naar ziekenhuis. Door de komst van Staverman, die zich in november 1908 in Vlissingen vestigt, wordt dit proces aanmerkelijk versneld.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 6