GESCHIEDENIS GEZONDHEIDSZORG 8 Staverman, die in het Gasthuis, dat een gesloten inrichting is, niet wordt toegela ten, is voorlopig op dit RK weeshuis aan gewezen. Het aantal opnames springt om hoog, van 59 in 1908 naar 174, waaronder 150 operatiepatienten, in 191 2. De symbiose tussen Staverman, die voor alles een nieuw volwaardig zieken huis wil maar die in de signatuur ervan niet is geïnteresseerd en het RK Parochiaal Arm en Weeshuisbestuur dat graag een vol waardig RK ziekenhuis in Vlissinaen wil re aliseren, leidt in 191 1 tot het besluit om een geheel nieuw ziekenhuis te bouwen. Op 7 januari 1913 wordt het St.Joseph ziekenhuis feestelijk geopend. Het nieuwe ziekenhuis is alleen voor hen die de opnamekosten zelf kunnen betalen een (enorme) verbetering, de min- en on vermogende Vlissingers die niet RK zijn, blijven aangewezen op het gemeente-zie kenhuis. Tien jaar na de opening van het St.Joseph raakt de Vlissingse ziekenhui skwestie in een stroomversnelling. De oplossing die door Staverman krachtig wordt verdedigd, nl. het overbrengen van alle van gemeentewege verpleegde pa- tienten naar de Van Dishoeckstraat zou ook voor het bestuur van St.Joseph een goede oplossing zijn geweest. Op een vraag van burgemeester en wethouders antwoordt het bestuur dat in 1925 van de 80 bedden gemiddeld slechts 40 bezet zijn. Zoals gezegd is deze oplossing politiek niet haalbaar. "De verpleging in het St.Joseph is geen doel maar alleen een (propaganda) middel" en "het is ondenk baar dat in deze protestantse stad Rome het monopolie van de ziekenhuisverple- ging krijgt", woorden gesproken door de woordvoerders van een socialistische, resp. een protestantse raadsfractie zijn ken merkend voor de toenmalige, nog zo ver zuilde samenleving.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 9