OPTISCHE TELEGRAFIE 1793-1813 17 NIEUWE LEDEN I.T.H.C. SCHEPMAN In de Grote Kerk te Veere is deze zomer een bijzondere tentoonstelling te zien over de resultaten van een onderzoek naar de optische telegrafie in de periode 1793 - l 81 3. Vorig jaar is met het onderzoek ge start waarbij veel uniek materiaal is gevon den. In de loop van 1987 werd het duidelijk dat daarmee een bescheiden ex positie gemaakt zou kunnen worden. Het geheel staat onder auspiciën van de Stichting Delta Cultureel. Waarom de Grote Kerk te Veere? Een van de unieke vondsten in 1987 was een serie bouwtekeningen uit l 81 3, ge maakt door de Franse genie. Behalve aat daarop de inrichting van de kerk als mili tair hospitaal en de situatie van de houten vloeren goed te zien zijn, is er ook een te legraaftoestel op de toren getekend. Dit bleek een post te zijn die in ae Franse tijd liep van Goeree naar Bayonne. In Goeree sloot deze aan op de Hollandse lijn. Er was een zijlijn Antwerpen - Vlissingen. Het telegraaftoestel werd voor militaire doelein den gebruikt ten behoeve van de Franse kustbewaking om vijandelijke scheeps- en troepenbewegingen snel te kunnen signale ren. De expositie bestaat uit vier grote panelen. Op het eerste paneel is met veel illustrati materiaal de historie vanaf de Grieken tot aan het einde in l 850 uitgebeeld. Hierna volgt een grote nieuw getekende kaart die de situatie in Zeeland in l 813 toont. Het voorlaatste paneel laat enkele van de meest interessante tekeningen van de kerk in 1813 zien, en een detailtekening van de Depillon semafoor. Op het laatste pa neel volgt de uitleg van de werking van de semafoor, aangevuld met voorbeelden van Franse en Hollandse seinboeken. Van de Dépillon semafoor is door de Stichting Delta Cultureel een werkend mo del op 1/3 van de ware grootte vervaar digd, van 4 meter hoogte. In een vitrine zijn drie prachtige authentieke schaalmo dellen uit de Marinecollectie van het Rijksmuseum Amsterdam te bewonderen. In het afgelopen kwartaal hebben zich l 2 nieuwe leden aangemeld: Vlissingen: J. Huybregtse, Mevr. J. Murre- de Schipper, A.J. de Koene, J. Buys- Bierbooms, A. Paauwe, Mevr. E.G. Jansen, A.C. de Jong, Middelburg: Mevr. F.A. Orbaan, A.C. Rijken, Antwerpen: A. Nederlof, Oost-Soubura: I. Kaljouw, Grijpskerke: Mevr. S. Kooistra-Metz, Alle leden namens het bestuur van harte welkom. Het aantal leden bedraagt hier mee 407. In een bijeenkomst in het Stedelijk Museum is mevr. Buys-Bierbooms door het bestuur, in aanwezigheid van de beschermheer, burgemeester J.C.Th, van der Doef, als 400-ste lid verwelkomd. Zeker een heugelijk feit voor onze nog al tijd groeiende vereniging! RECTIFICATIE In Den Spiegel, jra. 6 nr. 2 van april 1988, zijn abusievelijk de onderteksten bij de foto's op de pagina's ll en 15 omge wisseld: 'Dokter Staverman' moet zijn 'Dokter Wolters' en o.a. dokter Wolters' moet zijn o.a. dokter Staverman'. Hiervoor onze excuses. De redaktie.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 18