DE TROMP 23 Tussentijds verslag conservering en restauratie F.H. KRAMERS, restaurateur Scheepvaartmuseum Amsterdam Medio 1986 is het model van het linie schip 'De Tromp' van het Stedelijk Museum Vlissingen overgebracht naar het Scheep vaartmuseum te Amsterdam. In de restaura tie-ateliers aldaar wordt het model thans stap voor stap geconserveerd en gerestau reerd. Hieronder een kort verslag van de stand van zaken (zie voor een eerder ver slag Den Spiegel jrg. 5 nr.3, juli 1987). Na nogmaals vastgesteld te hebben hoe slecht en verkeerd de tuigage van het mo del was, zijn er gelukkig ook positieve be richten. Er zijn weer wat werkzaamheden verricht, welke later het beeld van het schip zullen bepalen. DE FOKKEMAST Voor de restauratie van de voorsteng moest al het touwwerk van de voorbramsteng en de voorsteng worden verwijderd alvorens de gebroken voorsteng kon worden ver vangen door een nieuw gemaakte. Hierna kon de bestaande voorbramsteng en de tuigage (touwwerk), zowel het be staande als het nieuwe, worden aange bracht. Intussen wordt gewerkt aan een partij nieuwe blokken welke nodig zijn voor de verdere restauratie. DE BEZAANMAST De gehele steng van de bezaanmast is ver nieuwd. Ook hier moest de tuigage eerst worden verwijderd alvorens de steng kon worden geplaatst. Na plaatsing van de steng kon de tuigage, zowel bestaand als nieuw, weer worden aangebracht. Thans worden de marsen hersteld en de masten gesteld om met elkaar weer een stevig ge heel te gaan vormen. Er zijn wat hoofdtou wen bijgemaakt, op de klassieke manier geslagen en op kleur gebracht, zoals zij in de bestaande toestand waren aangetrof fen. Giet en gaffel van de bezaanmast zijn geheel opnieuw getuigd inklusief de schootvoering. Doek voor het bedekken van de kooienverschansing, het betreft ge deelten, is in aanmaak. Voor het in de jui ste stand houden van de ra's zijn diverse nieuwe schoten aangebracht. VERKLARING fokkemast: voormast; steng: staak, verlengstuk van een mast; bramsteng: het tweede verlengstuk van de mast; blokken: groot stuk hout; bezaanmast:achterste kleine mast van drie master; mars: mastkorf, uitkijkplaats in de mast; kooi: slaapstee; schans: versterking; ra: dwars aan een mast beves tigd rondhout, waaraan een zeil hangt; schoot: touw waarmee de beneden hoek van een zeil wordt vast gehouden; giek: uitstekend rondhout waaraan de onderkant van het groot zeil wordt bevestigd; gaffel: tweetandig hout; We hopen dat deze informatie tevens een reden is het 'Trompfonds' niet te vergeten.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 24