MUSEUMNIEUWS 26 Leiden, Rijksmuseum van Oudheden Utrecht, diverse musea Nog tot en met 2 oktober kunt u in Leiden het 'bodemarchief' van Nederland beki ken. Ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) en in het kader van "Nederland Museumland 1988" is hier een tentoon stelling ingericht, die de bezoeker vanaf een loopbrug de ondergrond van ons land laat zien. Naast de gewone zaken, zoals waterleidingen, boomwortels en ko nijnegangen dus ook grafkuilen, waterput ten en archeologische voorwerpen. Van deze laatste zaken worden vijf perio des uit de archeologie van Nederland in beeld gebracht. U ziet de reconsfruktie van een ruim 200.000 jaar oude jacht scène Iopgraving Maastricht!, een boe- rennederzetting uit de bronstijd (West- Friesland], Nijmegen in de Romeinse tijd, de vroeg-middeleeuwse handelsnederzet ting Dorestad en de oude stad Dordrecht. Wat er bij het graven naar bo ven is gekomen wordt steeds gebruikt om een totaalbeeld te reconstrueren. Daar naast kan men op fotocollages een beeld krijgen van wat wij nu nog in ons land van het verleden kunnen zien. Topstukken uit archeologische collecties in Nederland hebben een aparte plaats gekregen. Iedere dag worden er continu films ver toond van o.a. een 17e eeuws schip, de chemie in de archeologie en opgravingen in Smilde en Maastricht. Tot eina septem ber zijn er iedere zondag demonstraties of zogenaamde spreekuren. Zo kunt u b.v. zien hoe klei pijpen worden gemaakt of u kunt uw eigen archeologische vond sten aan de conservatrice van de provin ciaal-Romeinse afdeling laten zien. Zij zal deze onderzoeken op funktie, ouderdom en herkomst. Na twintig jaar restauratie zijn vijf middel eeuwse stadskerken weer uit de steigers. Ook andere oude kerken zijn inmiddels Gerestaureerd, en samen geven zij een eeld van de rijkdom van Utrecht, in de middeleeuwen de grootste stad van de Noordelijke Nederlanden. Ter gelegen heid van deze voltooiing van deze restau raties zijn in diverse musea en kerken ex posities ingericht: MUSEUM HET CATHARIJNECONVENT Van 8 juli t/m 18 september is daar te bezichtigen "Utrecht, een hemel op aar de" De Utrechtse bisschop Bernold 1027-10541 vatte het plan op om rond het centrum van zijn bisschopsstad, dat bestond uit de Domkerk, de Salvatorkerk en de H. Kruiskapel, vier kerken te bou wen. Deze kerken zouden aan de uitein den van een denkbeeldig kruis komen te staan, een kerkenkruis, dat zijn armen uit strekte in de vier windrichtingen. Nog tij dens zijn leven verrezen de Pieterskerk, de Janskerk en de Paulusabdij. Onder bis schop Koenraad (1076-1099) tenslotten werd de Mariakerk voltooid. De titel van de tentoonstelling geeft aan dat Bernold van zijn bischopsstad door middel van dat kerkenkruis een ideale stad wilde ma ken, een afspiegeling van het Hemels Jerusalem op aarde. Niet alleen geven de vele kunstvoorwerpen een beela van een stuk boeiende geschiedenis van de stad Utrecht in de middeleeuwen, ook tonen zij negen eeuwen middeleeuwse kunst in de Noordelijke Nederlanden. JACOBIKERK In de Jacobikerk wordt van mei tot sep tember de aandacht gericht op "Utrechtse kluizenaressen". Deze vrouwen, waarvan

Den Spiegel | 1988 | | pagina 27