3 VOORWOORD AAN VLISSINGEN O Vlissingen! beroemd om uwe schoone haven; Geliefde stad! daar 't licht mij 't eerst in de oogen blonk Die mij zo vergenoegd zaagt in mijn' kindschheid speelen, Die mijne jeugd hebt opgevoed! Zo jong, mijn Vlissingen! nog naauwlijks zeven jaaren, Sloeg reeds mijn hart voor u, met meer dan kindsche drift; En gij verwijt mij thans, dat ik u heb ver- geeten, Geen deel meer neem in uw belang! Maar Vlissingen/ vergeet met mij thans uwe rampen Uw dier/ore hartvriendin, de Vrijheid, ze gepraalt; De Aristocraat die 't juk op uwe schouders drukte, Is reeds uw raadzaal uitgeschopt. Gij ziet int stadsbestuur geen baard e- looze jongens, Alleen' aoor wuftheid, en onwetendheid berucht: Uwe amten zijn niet meer het erfgoed der geslachten, Door rijkdom, niet door deugd bekend. Geluk, mijn Vlissingen! nu zal uw wel vaart bloejen, Gij zult de zeevaardij weer zien aan uwe ree; O nijvre Burgerij! nu ziet ge uw koopbe- drijven Nogmaals door overvloed bekroond. Uit: "Gedichten en liedjes voor het vaderland" door Elizabeth Bekker en Agatha Deken; Den Haag 1798. Het 250-ste geboortejaar van Elisabeth Bekker, beter bekend als de Vlissingse schrijfster Betje Wolff, een fraaier thema van dit nummer van "Den Spiegel" kan ik mij als wethouder van cultuur nauwelijks wensen. Terecht is er in dit jaar zowel voor de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum Vlissingen als voor het gemeente bestuur voldoende reden een programma van activiteiten met een literaire invalshoek op te zetten, waarin de figuur van deze bekende schrijfster centraal staat. Een ten toonstelling in het Stedelijk Museum, de onthulling van een gedenkteken op de ge boorteplek van de schrijfster, een heel bij zonder drukproiect, een literaire middag, een speciale jubileum-uitgave van de Slib reeks, een literaire wandeling, een speci aal schoolproject en een toneelvoorstelling; het zijn alle activiteiten in dit literaire jaar waarop de diverse auteurs in hun bijdrage in dit nummer nader ingaan. Daarnaast be veel ik u van harte de in dit nummer inge sloten Betje Wolff-folder aan, waarin alle activiteiten uitgebreid beschreven zijn. Het verheugt mij bijzonder dat het in alle gevallen om uniek Vlissingse activiteiten gaat. Dat geeft aan dat er - in tegenstelling tot wat wel eens beweerd wordt - in Vlissingen een gezond cultureel klimaat heerst waarin zowel de overheid als parti culieren bereid zijn initiatieven te ontplooi en. De literaire activiteiten in dit Betje Wolff-jaar zijn daar een bewijs van. Ik wil dan ook op deze plaats mijn bijzondere waardering uitspreken aan allen die zich hiervoor dit jaar inzetten. Graag besluit ik met u alle literaire activitei ten in dit Betje Wolff-jaar van harte aan te bevelen en de diverse organisatoren van al deze activiteiten een succesvol Betje Wolff-jaar toe te wensen. D.J.P. Bruinooge, wethouder van cultuur c.a.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 4