DE JEUGDJAREN VAN ELISABETH BEKKER IN VLISSINGEN W. VAN NASSAU-DAMEN Elisabeth Bekker werd geboren in Vlissin- gen op 24 juli. 1738. Zij was de jongste in het gezin Bekker. Haar vader was een welgestelde koopman. Verder had zij nog 3 broers en een zuster. Het geboortehuis van Elisabeth Bekker stond aan de Nieu- wendijk, op de hoek van de Lombardstraat (thans nr. 21en stond bekend als het huis met "de Zonnewijzer". Helaas is het pand in de oorlog zwaar beschadigd en daarna afgebroken. De familie Bekker bezat ook een klein zomerhuisje aan de Kleiweg van Vlissingen naar West-Souburg. Eind 1751 sterft haar moeder en na deze gebeurtenis verhuist het gezin Bekker naar een woning aan de Bakkersgang bij de Lange Noordstraat (thans Molenstraat). Omstreeks deze tijd heeft zij reeds contac ten met Jean Guépin en Ds. Samuël Huet, twee mensen die in 1753 het genoot schap van Taal- en Dichtkunst "Conamur te nues grandia" (Wij streven naar het groot se) oprichtten. Op 1 ó-jarige leeftijd laat Betje zich uitteke nen met in haar hand een boek van haar lievelingsauteur Alexander Pope: 'An essay on man'. Op dit portret, een van de weini ge afbeeldingen van haar, kijkt een jonge vrouw je aan met een vaste en scherpe blik: een zelfstandige vrouw, die voor haar mening kan en durft uit te komen. Hoe zelfstandig zij was bleek wel uit het feit dat zij op 25 juli 1755, net 17 jaar geworden, mee ging met haar geliefde de jonge vaandrig Mattheus Gargon. Toch keerde zij reeds in september van datzelf de jaar weer terug naar huis. Uiteraard vond men dit een groot schandaal, het was het gesprek in Vlissingen. Haar eigen broer Laurens, die behoorde tot 'de fijnen', maakte er werk van en op 9 september 1755 werden Betje en Mattheus door de kerkeraad onder 'censuur' gesteld, wat zo veel wil zeggen als buiten de kerkgemeen schap gesteld. Deze censuur duurde voor Betje tot 1 mei 1756 en voor Mattheus Gargon tot 17 december 1757. Uit 1755 stamt ook het oudst bekende handschrift van Betje, een verjaardags-

Den Spiegel | 1988 | | pagina 5