5 wens voor hoar vader. Rond die tijd knoopte Elisabeth Bekker vriendschap aan met de Middelburgse dichteres Petronella Johanna de Timmerman. In 1759 komt er een grote ommekeer in haar leven. Zij verlooft zich met Adrianus Wolff (geboren 1707), predikant in de Beemster en sinds twee jaar weduwnaar. Uiteraard is haar broer Laurens het er niet mee eens. Hij omschrijft Betje in een brief aan een huisvriend van de familie Bekker met de woorden 'soo een vuyl ding'. Op 1 8 november 1759 trouwt de 21 -jarige Betje met de 52-jarige Wolff. Zij aaan wo nen in de pastorie aan de Middelweg te Midden-Beemster, waarin tegenwoordig het museum "Huize Betje Wolff" is inge richt. Hiermee komt een einde aan de episode van haar jeugd in Vlissingen. Betje Dekker, een meisje dat op een zeer jeugdige leef tijd te kennen gaf over een eigen wil en een eigen mening te beschikken. Zij zette zich reeds in haar Vlissingse tijd af tegen de zogenoemde 'fijnen' en de toen gelden de normen en zeden, die haar veel leed deden berokkenen. In een schrijven van Betje aan Maarten Houttuyn van 19 okto ber 1770 laat zij dit horen: "Met een hart, gescheurd tot aan den wor tel toe, en wiens wonde na tien jaar treur nis, noa niet nalaat somtijds eens te bloe den heb ik de verrukkingen eener jeugdige liefde betaald". Ter gelegenheid van de 250-ste geboorte dag van Betje Wolff-Dekker en als eerbe toon aan deze kleine vrouw die de naam van het Taal en Dichtkundig genootschap "Conamus tenues arandia", waarvan zij lid was, waar heeft gemaakt bieden de Vrienden van het Stedelijk Museum op zon dag 24 juli 1988 een gedenkplaat aan. De gedenkplaat werd ontworpen door de Vlissingse beeldend kunstenaar Jan Haas en krijgt de vorm van een openslaande en veloppe, als symbool voor de briefvorm waarin veel van haar literair werk is ver schenen. De plaat zal worden geplaatst aan de gevel van het hoekpand Nieuwen- dijk-Lombardstraat, waar naar geboorte huis heeft gestaan. Geboortehuis Betje Wolff. Nieuwenaijk21 (2e van rechts)

Den Spiegel | 1988 | | pagina 6