11 NAPOLEONTISCHE ARCHITEKTUUR aan het gebruik aan. En ook hier weer een zelfde "bomvrije" dakkonstruktie. Dat die af dekking met aarde in ons natte klimaat toch problemen gaf met de waterafvoer, blijkt uit het feit dat het dak van de Bomvrije Kazerne later een afdekking met pannen kreeg. De kazematten van Fort Rammekens Behielden echter deze laag aarde, die inmiddels is uitgegroeid tot een weelderige plantengroei. Het Keizersbolwerk evenzo. Op 19e eeuwse prenten is de gras-begroeiing duidelijk te zien. Begin 20e eeuw is het bolwerk be straat enlater voor het autoverkeer geasfal teerd. Thans zijn het Keizersbolwerk en Rammekens de enige overgebleven Napoleontische bouwwerken. Het sluit- steentje in de poortdoorgang van het Keizersbolwerk geeft het jaartal 1811 weer. Het oorspronkelijk bolwerk was een plein binnen een stenen omwalling, waar op o.a. een wachthuisje en magazijn ston den; onder Napoleontisch bewind werd het bolwerk volgebouwd met kazematten en bleeft een smalle doorgang vanaf het Roeiershoofd naar het Beursplein over. De opeenvolgende poortjes en vensters aan weerszijden van de doorgang zijn weer ty perend voor deze militaire architektuur. Hetzelfde zien we bij Fort Rammekens en op de ontwerpen van de Bomvrije Kazerne en het hospitaal. Wie al deze militaire gebouwen voor Vlissingen, maar ook voor Antwerpen, Bergen op Zoom, 's-Hertogenbosch, Willemstad, Steenbergen, Hulst en Sas van Gent heeft ontworpen is niet bekend. Op de tekeningen in het Algemeen Rijksarchief staat wel een naam: "Le Capitain au Corps Imperial du Genie, V. Bergere". Het is niet aannemelijk dat deze kapitein Bergere alles zelf heeft ontwor pen; eerder dat hij commandant was van dit Keizerlijk planbureau, de "Direction dAnvers", zoals het werd aangeduid. Onder zijn leiding werden deze werken uitgevoerd; in onze termen een militair in genieur. Het is werkelijk een schat aan gegevens, die in het Algemeen Rijksarchief ligt opge slagen over de vesting Vlissingen en de mi litaire bouwkunst. Niet alleen in Den Haag, ook in het Gemeentearchief van Vlissingen zelf ligt nog veel niet-geinventari- seerd materiaal uit de Franse tijd, dat wacht op onderzoek en publikatie. De Stichting Vesting Vlissingen hoopt de ko mende jaren iets van aat vele materiaal toegankelijk te maken. S'ker Ontwerp voor een wachthuisje. Tekening ged. 1813. Collectie Algemeen Rijksarchief Den Haag.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 12