17 BUNKERS IN VLISINGEN geschut van 3x15 cm, bij Dishoek (4x9,4 cm), Zoutelande (4x15 cm), Westkapelle (4x9,4 cm), Domburg (4x22 cm) en bij Oostkapelle (4x9,4 cm). Verder waren er talrijke geschutsbunkers tegen infanterie- en tankaanvallen op de duinen gebouwd. Van de kustbatterijen zijn alleen nog restan ten bij de Vlissingse Buitenhaven, in Dishoek en een bunker in Zoutelande te vinden. Het luchtruim van Vlissingen werd verde digd door vier "Flakbatterijen". (Flak Flugzeugabwehrkanone). deze waren ge bouwd bij de Vrijburgweg in West- Souburg, bij het Nederlandse pantserfort De Ruyter, bij de Nolle in Vlissingen en een in Breskens. Elke Flakbatterij nad de beschikking over vier stukken 10,5 cm ge schut. Deze Flatbatterijen kregen hun or ders van een vuurleidingscentrum dat even ten westen van Vlissingen in de duinen lag. Alleen van de battreij in West-Souburg zijn nog enkele bunkers aanwezig. Ook het vuurleidingscentrum is afgebroken in 1985, na jaren lang nog dienst te hebben gedaan als onderkomen voor straalzenders van de Kon. Marine. De landinwaarts gerichte verdedigingslinie van het V.B. is nog vrijwel geheel intakt. Van de 34 bunkers zijn er slechts 5 ge sloopt. De linie bestond uit een natte gracht (of betonnen tankversperringen) die liep van Groot-Valkenisse, via Koudekerke en Abeele, naar Fort Rammekens bij Rifthem. De linie werd verdedigd door bun kers voor een machinegeweer of een anti- tankkanon. Gelukkig gaan er de laatste jaren steeds meer stemmen op om deze noa overgeble ven bunkers te behouden. Zij sluiten name lijk een eeuwenoud vestingbouwtijdperk af. In de huidige methoden van oorlogvoe ring spelen vestingwerken geen rol meer. Laten we daarom de bunkers bewaren voor het nageslacht, als monument van een zwarte periode in de vaderlandse ge schiedenis. Bunkers v.h. type 611 (links) en het type 669 (rechts) aan de Verbrandehofweg bij Koudekerke.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 18