21 bestond uit borden en klapmutsen. Zie het bord op afb. 1 Ook scherven van porselein uit het vervolg van de 17e en 1 8e eeuw zijn opgediept. In de eerste plaats fragmenten van een blauwwit wijnkannetje van zg. overgangs porselein. Tot een beter begrip het volgen de: na de dood van Wan Li in 1619 moest na een langdurige strijd de Mingdinastie plaats maken voor de Ch'ing- dynastie en in deze turbulente tijd werd voor het hof bestemd porselein wel naar Europa uitgevoerd. Het Chinees porselein uit de 1 8e eeuw be staat in hoofdzaak uit zg. theegoed (thee potten, kopjes en schoteltjes e.d.). Zo werd een bijna complete theepot van Chinees rood steengoed gevonden. Dergelijke potten werden al aan het eind van de 17e eeuw ingevoerd. Enkele van de blauw gedecoreerde kopjes en schotel tjes zijn aan de buitenkant bruin gegla zuurd. Het licht bruine staat bekend als zeemleer, het donker getinte wordt capucij- ner genoemd. Zie afb. 1 Een van de kostbaarste porseleinsoorten uit de eerste helft van de 1 8e eeuw is het poederblauw. Hierbij werd het glazuur met een rietje op het werkstuk geblazen en na dien met goud gehoogd. Een voorbeeld van poederblauw vormt een deel van een deksel van een niet teruggevonden deksel- pot. AARDEWERK Majolica: blauw of veelkleurig gedeco reerd tingeglazuurd aardewerk dat aan de achterkant van loodglazuur is voorzien en waarbij borden en schotels op elkaar ge stapeld werden gebakken; zg. proenen moesten voorkomen dat deze aan elkaar vastbakten. In de werkplaatsen waar het majolicagoed werd vervaardigd werden meestal ook wandtegels gebakken. Gevonden is een blauw majolica wapen bord uit het eerste kwart, van de 17e eeuw. Het wapen op het sierbord is waar schijnlijk een fantasiewapen. Let ook op de aan Chinese motieven ontleende rand. Mogelijk is dit bord in Haarlem gemaakt. Afb. 2. Wit Delfts: ongedecoreerd en geheel met tinglazuur bedekt aardewerk dat in Delft (niet altijd) in de 17e en 1 8e eeuw is ge produceerd. Opvallend in de vondst is vooral het plooischoteltje. Dit is, in tegen stelling met het meeste wit Delfts, geen ge- bruiks- maar sieraardewerk. Blauw en polichroom gedecoreerd Delfts: veelal sieraardewerk en, evenals wit Delfts, geheel met tinglazuur bedekt. Om te voor komen dat proenen en rookgassen bescha digingen veroorzaakten werd dit aarde werk in gesloten kokers op pennen gebakken. Delfts aardewerk wordt, dit ter Afb. 2. Blauw majolica wapenbord. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen

Den Spiegel | 1988 | | pagina 22