UIT EEN BEERPUT 22 Afb. 3. Blauw gedecoreerd Delfts aardewerk. Collectie Stedelijk Museum Vlissingen onderscheiding van het grovere majolica, ook wel faience genoemd. Een prachtig voorbeeld (er is veel meer naar boven ge komen) van Delfts aardewerk toont afb. 3. Het is, in aardewerkvorm, een kopie van 17e eeuws blauw Chinees porselein. De Delftse pottenbakkers probeerden hiermee een antwoord te vinden op de concurrentie vanuit het Verre Oosten. Het bord is te da teren 2e helft 17e eeuw. Inlands aardewerk: gebruiksaardewerk, gemaakt door veelal locale pottenbakkers, edekt met al of niet gekleurd transparant loodglazuur. Op afb. 4 een klein deel van hetgeen is aangetroffen: kookpot met deksel, pïjpen- komfoor, papkommetje, veraietje en olie lampje. Aardewerk met loodglazuur is ge maakt vanaf de 1 3e tot het begin van de 20e eeuw en het is daarom moeilijk hier van de leeftijd te bepalen. Gezien de an dere vondsten mogen we aannemen dat het onderhavige aardewerk 17e en 1 8e eeuws is. DUITS STEENGOED OF GRES Gres en porselein zijn, in tegenstelling tot aardewerk, niet poreus. De aangewende Rijnklei maakte het namelijk mogelijk de oven zodanig te verhitten dat de klei bijna smelt, m.a.w. gaat sinteren. Zodoende ont staat een waterdicht produkt. Ofschoon glazuren dan eigenlijk overbodig is wordt, om esthetische redenen, aan het eind van het bakproces wat zout in de oven ge gooid. Dit zout verdampt en slaat als een zoutglazuurlaag op de oveninhoud neer. Ondanks het feit dat Duits steengoed vele eeuwen en op grote schaal in ons land is ingevoerd zijn maar weinig gresprodukten te voorschijn gekomen. Pikant is de aanwe zigheid van scherven van twee grote 17e eeuwse Westerwaldse kamerpotten. GLASWERK Imposant is de kwaliteit en de hoeveelheid van de glasrestanten. Tot de belangrijkste vondsten behoren: a. zes 17e eeuwse roemers, waaronder een bijna complete, Nederland of Duitsland; b. twee vleugelglazen (vleugels blauw ge kleurd), 17e eeuw, Zuid-Nederland; c. een 17e eeuws kelkglas, Zuid- Nederland; d. een 17e eeuws glas met cylindrische cuppa, Zuid-Nederland; e. een bekertje met opaalwifte strepen, Zuid-Nederland, 16e/17e eeuw f. 17e eeuws bekertje met blauwe opleg, Zuid-Nederland; 17e/1 8e eeuws wijnflesje, Nederland; 1 8e eeuws drinkglaasje met radgravu re.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 23