27 Antwerpen, Museum voor Hedendaagse Kunst Leiden, Vlietpanden Vlissingen, Gevangentoren Een vlag, in een of andere vorm, is waar schijnlijk sinds de mens in groepen bijeen- leeft altijd van grote betekenis geweest. Als middelpunt om een bepaalde groep samen te houden en ook als territoriumver- leggend symbool wanneer de groep zich verplaatst om zich elders te vestigen. Geen land zonder vlag, geen leger zon der vaandel. Elias Canetti schreef in een van zijn boeken over 'macht': "Vlaggen zijn zichtbaar gemaakte wind. Ze zijn als afgeknipte stukken van wolken, nabijer en bonter, vastgebonden en van gelijkblijven de vorm. Echt opvallen doen ze in hun beweging. De volkeren bedienen zich er van om, als konden ze de wind in stukken snijden, de lucht boven hun grondgebied als de hunne aan te duiden". De tentoonstelling "Artists Flags", eerder in 1987 gehouden in het Musee d'Art et d'Histoire in Geneve, omvat vlaggen, ba nieren wimpels en een muziekstuk van 12 kunstenaars. Een jaar voordien begon de voorbereiding van het proiekt "Gran Pavese". Vijftig deelnemende kunstenaars maakten ontwerpen voor een doek van 2 bij 3 m, die met een van de korte zijden aan een vlaggemast moeten bevestigd kunnen worden. Er werd geen speciaal thema afgesproken zodat iedere kunste naar vrij zou kunnen werken aan zijn op dracht. De tentoonstelling "Gran Pavese" in het Museum voor Hedendaagse Kunst (MUH- KA) te Antwerpen loopt nog tot 5 novem ber 1988. Het museum is gevestigd aan de Leuvenstraat 32 en dagelijks geopend van 10.00 tot 17.00 uur. s' Maandags is het museum gesloten. Op 30 september is de tentoonstelling "Industrieel Erfgoed, resten van een wer kend verleden in Leiden" in de Vlietpanden te Leiden geopend. De ten toonstelling zal een aantal facetten laten zien van het industriële verleden van Leiden. De nadruk ligt hierbij op vier sek toren: de textiel-, de metaal-, de qrafische- en de voedings- en genotmiddelenindu strie. Hierbij wordt aandacht geschonken aan een aantal fabrieksgebouwen uit de periode 1850-1940 die nu nog in de stad te zien zijn. De tentoonstelling is sa mengesteld door de Stichting Industrieel Erfgoed Leiden en het Gemeentearchief Leiden. Op de tentoonstelling zijn naast vele fo to's van fabrieken en de mensen die er werkten, ook schilderijen, produkten, ver pakkingen en reclames, machineonderde len en modellen van stoommachines te zien. De tentoonstelling loop t/m 28 oktober en is te bezichtigen dinsdag t/m zater dag van 12.00- 16.30 uur, donderdag avond van 19.00 - 21.00 uur. De toe gang is gratis. De Vlietpanden zijn geve stigd aan Vliet 45, bij het Gemeentearchief te Leiden. Tot en met 16 november 1988 is de ex positie "Vlissingen Vestingstad 40-45" te zien op de bovenverdieping van de Gevangentoren aan de Boulevard de Ruyter. Dhr. C. v.d. Burght exposeert zijn werk bestaande uit maquettes, tekenin gen, schilderijen en schaalmodellen van ae periode 1940-1945. De expositie is georganiseerd door de Stichting Vesting Vlissingen. Toegang gratis

Den Spiegel | 1988 | | pagina 28