3 VOORWOORD VLISSINGEN VESTINGSTAD Wandelend langs de zeekant van de stad Vlissingen valt het oog van de wandelaar op de oude wallen, op de Gevangentoren, op de bastions en hij rea liseert zich dat Vlissingen een formidabele vesting moet zijn geweest. De stad heeft door zijn ligging aan de mond van de Schelde de funktie van bewaker dan ook eeuwenlang uitgevoerd; een bewaker te gen een binnendringer en ook een bewa ker van degenen die naar buiten wilden. Vele malen is de vesting Vlissingen van ei genaar gewisseld; dat begon al in de tijd van de Geuzen ("Aprilletje zes verloor Alva zijn fles"), daarna was Vlissingen pandstad onder Leicester. Napoleon had de stad al in handen voordat Nederland onder zijn broer Lodewijk Napoleon een koninkrijk werd. De stad werd gebombardeerd tij dens de Engelse invasie van Walcheren in 1 809, enz, enz. en recent nog had de stad erg te lijden van de gevechten rond het openleggen van de Schelde in de Tweede Wereldoorlog. Het is een goede gedachte van de redac tie van Den Spiegel om dit aspekt van de geschiedenis van Vlissingen eens apart te belichten. Het bestuur van de Stichting Vesting Vlissingen heeft dan ook gaarne zijn medewerking verleend aan dit num mer van Den Spiegel. De Stichting is im mers in 1987 opgericht met het doel de geschiedenis van Vlissingen als vesting weer tot leven te brengen. In samenwerking met andere organen zal getracht worden dit verleden zichtbaar te maken door het plaatsen van kanonnen op de daarvoor geschikte plaatsen op de voormalige wallen aan de zeezijde, de Boulevard de Ruyter dus. Daarnaast hopen we door het verzamelen van documentatie en het toegankelijk maken daarvan het ves tingverleden van Vlissingen naar het grote publiek uit te dragen; ook dit weer in sa menwerking met bijv. het gemeentearchief Vlissingen en het Stedelijk Museum. Bij bijzondere gelegenheden komen we "luid bulderend" in het openbaar als in sa menwerking met de Schietsportvereniging De Fles enkele kanonnen "echt" schieten. Ik hoop dat dit nummer van Den Spiegel er mede toe bijdraagt dat de burgerij van Vlissingen zich het verleden van de stad als vesting bewust wordt. A.W. Ruys, voorzitter Stichting Vesting Vlissingen j.C. Greive; Bomvrije Kazerne te Vlissingen. Paneel/olieverf, 33 x 51,5 cm. Collectie Stede lijk Museum Amsterdam.

Den Spiegel | 1988 | | pagina 4