ROOMS KATHOLIEKE KERKGEBOUWEN 10 Vlissingse katholieken waren tot 1795 aan gewezen op Middelburg. In dat jaar werd op aansporing van de pastoor van Middelburg begonnen met de inrichting van een huis voor het houden van gods dienstoefeningen. Een zekere Andreas Terwiel bood geheel belangeloos zijn huis in de Koestraat aan. Zelf ging Terwiel met zijn gezin op zolder wonen. Op 3 mei werd de eerste oefening gehouden door pastoorj.N. Mazza. Toen het niet lukte een kerkgebouw te be machtigen, besloten pastoor en parochie een nieuwe kerk te bouwen. Twee huizen aan de Pottekaai (Wilhelminastraat) en te vens twee huizen aan het Korte Groenewoud werden aangekocht. 24 au gustus 1 804 werd de eerste steen gelegd aoor pastoor A.H. van Pelden. Op 28 mei 1 805 werd de kerk ingewijd door de pas toor van Middelburg, B.H. van Kokkeling, daartoe gemachtigd door de aartspriester van Zeeland. Doordat het aantal katholieken steeds gro ter werd, moest in 1 81 8 de kerk worden vergroot. In 1 857 werd daarom een ver zoek gericht aan de Minister voor de za ken der Roomsche Catholycke eredienst |p"C s een nieuwe kerk te mogen bouwen. Op 24 maart 1 857 kwam de goedkeuring. De nieuwe kerk kwam op dezelfde plaats als de oude, op de Pottekaai. De plechtige inwijding op 28 juli 1 858 van de nieuwe St. Jacobuskerk werd verricht door Mgr. F.J. van Vree, bisschop van Flaarlem. De kerk was gebouwd in streng gothische stijl. Het hoofdaltaar met de beide zij-alta ren waren uitgevoerd in een renaissance- gothiek. Ontwerper en uitvoerder was de archifekt-beeldhouwer P.J.H. Cuypers uit Roermond. De kerk was voorzien van een torentje en een luiklok. Door het steeds groeien van de parochie was het noodza kelijk in de nieuwe stadsuitbreidingen van die tijd, aan de Singel een nieuwe kerk te bouwen. Op 25 maart 1911 werd de eerste steen gelegd door de deken van Middelburg, J. Baede. Op 24 december 191 1 werd de kerk in gebruik genomen en op 2 juni 1913 vond de plechtige con secratie plaats door Mgr. A.J. Callier, bis schop van Haarlem. Deze was zelf een oud Vlissinger. Nog een belangrijke gebeurtenis in de kerkoouwgeschieaenis volgde in 1936. De bijkerk aan de Singel werd parochie- R.K. Parochiekerk aan de Pottekaai (Wilhelminastraat] Gebouw links de gerefor meerde Nieuwe Kerk. Foto ca 1890. Collectie Gemeentearchief Vlissingen.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 13