ZUSTERS FRANCISCANESSEN IN VLISSINGEN 17 Ons, zusters Franciscanessen, werd gevraagd iets te schrijven over het ontstaan van de congregatie hier in Flollandons leven toen en nu in vlissingen. Oorspronkelijk zijn we een Duitse orde. Met de Kulturkampf moesten velen van onze zusters het land verlaten en zij vestigden zich in verschillende plaatsen in Flolland, vaak onder moeilijke en armoedige omstandigheden. Zo begonnen de zusters hier in Vlissingen rond 1870. Fiun doel werd in te spelen op de noden van die tijd en zo namen zij de zorg op voor weeskinderen. Een huis in de Walstraat werd beschikbaar gesteld en dat was het begin in Vlissingen. Later kwam hier de zorg voor zieken en ouden van dagen bij. Ftond 1911 werd het St.Josephziekenhuis gesticht, waar we geleefd en gewerkt hebben tot de fusie met het Bethesda ziekenhuis in 1970. Tot die tijd waren we een besloten gemeen schap van ca 30 zusters. Ons leven was en is nog bidden en werken. De daginde ling in 't ziekenhuis was aangepast aan ons rithme. Dat veranderde rond 1965. We werden opgenomen in het arbeidsbestel, wat voor ieder gold. We kwamen meer in de stad tussen de mensen en ook onze kleding onderging een methamorfose; we gingen wat ze in Zeeland zeggen "op z'n burgers". In 1970 gingen we over naar 't Bethesda ziekenhuis en St. Joseph veranderde in flats. Wijzelf kregen drie flats toe gewezen in Paul Krugerstraat 2. We wonen er nog maar nu in een flat en wel met drie zusters, waarvan nog een in het ziekenhuis werkt. Ook op Paul Krugerstraat 115 wonen twee zusters. De oudere zusters zijn half de 70er jaren vertrokken naar het moederhuis in Aerdenhout. Nu houden we ons nog bezig met het bezoeken van ouden van da gen, en hulp bieden waar we kunnen; en daar wordt dankbaar gebruik van ge maakt. Vroeger leefden we besloten in grote gemeenschappen; nu in kleine groepen. Soms alleen tussen de mensen en zo staan we dichter bij de mensen. Groepsfoto van de Zusters Franciscanessen, genomen in 1950 ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van ziekenhuis Stjosef. Foto collectie Gemeentearchief Vlissingen

Den Spiegel | 1989 | | pagina 20