1 DE SYNAGOGE VAN MIDDELBURG 20 A. VOS Middelburg telt vele monumenten die ou der en indrukwekkender zijn dan de syna goge. Toch neemt deze synagoge als mo nument een heel bijzondere positie in. De Middelburgse synagoge was de eerste die in Nederland, buiten Amsterdam, werd ge bouwd en moet, vergeleken met de Amsterdamse synagogen een geheel eigen sfeer hebben gehad. Oudere synagogen zijn slechts te vinden in Amsterdam, aan het Jonas Daniël Meijerplein. Daar staan de Portugese synagoge, de zogenaamde Esnoga en het Joods Historisch Museum waarvan een gedeelte, de Grote synago ge en de Obbene sjoel, ouder zijn dan de Middelburgse synagoge. Het Jonas Daniël Meijerplein wordt volle dig beheerst door deze monumentale, in het oog springende bouwwerken; de Middelburgse synagoge ligt verborgen achter de huizen van de Herenstraat, slechts te bereiken door middel van een smal poortje. Waarom staat dit kleine "schuilkerkje" nu juist in Middelburg? Het antwoord op deze vraag vindt u ook in Middelburg. Aan de Jodengang waar de Portugees-lsraelitische begraafplaats ligt. DE MARRANEN VAN MIDDELBURG Lang voordat de synagoge werd gebouwd was Middelburg een vluchthaven voor Joodse vluchtelingen uit Spanje en Portugal die dikwijls voor de vorm het katholiek ge loof hadden aangenomen om zo uit de handen te blijven van de beruchte Inquisitie. Vooral na de val van Antwerpen, in 1585, kwam een aantal van deze Joodse schijn christenen, ook wel Marranen genoemd, vanuit Antwerpen naar Middelburg waar na de Unie van Utrecht een zekere toleran tie bestond ten aanzien van religieuze min derheden. Zo konden in de Nederlanden deze Marranen weer openlijk terugkeren tot het geloof van hun voorvaderen hoewel dat wel tot spanningen kon leiden met de Calvinistische meerderheid. Zo werd het deze Joden verboden in Middelburg een eigen synagoge te bouwen. Wel mocht in 1655 een eigen begraafplaats worden in gericht mits de begrafenissen niet gepaard zouden gaan met "ceremonien daarom trent". Deze begraafplaats die van 1655 tot 1721 in gebruik is geweest, is een van de oudste begraafplaatsen van ons land. De fraaie, soms gebeeldhouwde stenen heb ben over het algemeen Portugese teksten. Slechts enkele stenen hebben Hebreeuwse opschriften. Op deze begraafplaats, die gelegen is aan de Jodengang te Middelburg, ligt Samuel ben Menasse be graven, die, samen met zijn vader Menasse ben Israël, onderhandelde met Cromwell over toelating van de Joden in Engeland. Enkele weken nadat hij in 1657 zijn zoon te Middelburg had begra ven overleed Menasse ben Israël zelf ook. Hoewel hij in Middelburg stierf werd hij begraven in Ouderkerk a/d Amstel. deze beide Portugese Joden worden beschouwd als de grondleggers van het Engelse Jodendom. De in Middelburg verblijvende Portugese Joden oefenden een sterke aantrekkings kracht uit op andere Joodse vluchtelingen die omstreeks 1650 uit Polen vluchtten. Toen bleek dat Amsterdam meer mogelijk heden en vrijheid bood vertrokken de

Den Spiegel | 1989 | | pagina 23