MUSEUMBIBLIOTHEEK 28 lende delen. Bij de vroege edities zijn de vetvangers dieper, maar nebben vooral de balusters (vaasvormiae verdikkingen) aan de stam nog de veel meer ingehouden re naissance vorm. Bij de voorbeelden van la ter datum gaan onder invloed van de Barok de balusters zwellen. Het duidelijkst zien we dit bij de 1 8e eeuwse kandelaar. Let ook op de tulpvomnige kaarshouder. Omdat door de kaars een kandelaar pas functioneel wordt, nog wat aandacht voor deze "candela". Kaarsen werden gemaakt van bijenwas of van schapenvet. De pit bestond uit gevlochten wol of katoen. Waskaarsen waren duur en de meeste van onze voorouders zullen zich dan ook wel met vetkaarsen hebben moeten behelpen. Ook het branden van de prijzige waskaar sen betekende geen onverdeeld genoe gen. Heel vaak moest de pit bijgeknipt of gesnoten worden en voor dit doel had men een speciale schaar, de snuiter. We wensen de lezer prettige en "lichte" Kerstdagen toe. Literatuur D.P.R.A. Bouvy: Edelsmeedkunst; Bussum, 1967. I. van Canneyt: Vlaams koper en brons; Brugge, z.i. O. ter Kuile; Koper en brons; Den Haag, 1986. R.F. Michaelis: Old domestic base-metal candlesticks; Woodbridae, Suffolk, 1978. P. Schiffer e.a.: The brass-book; Exton, Pennsylvania, 1978. K. Slayterman: Huisraad en binnenhuis in Nederland in vroeger eeuwen; Den Haag, 1925. Tentoonstellingscatalogus: Thuis in de mid deleeuwen; Zwolle, 1980. A.J.G. Versten: Brons in den tijd; Amsterdam, 1956. E. QOMENS-PALS Schutijser, A.J.; De geschiedenis van de Rooms-katholieke parochie van Vlissingen; Zaltbommel: Europese bibliotheek, 1980. De samensteller heeft de gegevens betref fende de parochie van jaren her verza meld, gesorteerd en uitgewerkt hetgeen re sulteerde in dit boekwerk. Men moet niet denken dat nu alles over dit onderwerp ge zegd is. Het vormt de aanzet tot verdere geschiedschrijving van katholiek Vlissingen. Treffend is de liefde en belangstelling van de samensteller voor de Vlissingse paro chie, die duidelijk uit dit boek spreken. Zij maken dat het boek meer geeft. Soms proeft men de sfeer uit een bepaalde peri ode. Natuurlijk ontbreken de lijsten van personen, data en gebouwen niet. Zij ge ven samen met de vele illustraties een aan vulling op de historie-beschrijving van het rooms-katholieke leven in de tijd tot 1980. Schutijser, A.M.J.; De lieve vrouwtjes van Zeeland: bede vaartplaatsen in Zeeland; Koudekerke: Schutijser, 1988 Liefde voor Maria en belangstelling voor de Mariaverering waren de reden voor de

Den Spiegel | 1989 | | pagina 31