23 MUSEUMNIEUWS ROTTERDAM, MUSEUM BOYMANS VAN BEUNINGEN LEIDEN, RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN De internationaal bekende verzameling van tekeningen van Rembrandt en zijn school, die in het bezit is van het Prentenkabinet van het Museum Boymans van Beuningen, is nu voor het eerst in zijn geheel in Rotterdam te bezichtigen. In het begin van de zeventiger jaren begon men al te werken aan een wetenschappelijke catalogus van deze collectie. Geldgebrek maakte het echter niet mogelijk om het manuscript te publiceren. Met steun van de J. Paul Getiy Trust in Los Angeles is na tien jaar tenslotte het lang verwachte boekwerk verschenen. Een mooie aanlei ding om ook eens de 196 tekeningen naar buiten te brengen. Het gedegen on derzoek heeft overigens wel aan het licht gebracht, dat Rembrandt's naam nogal royaal was gebruikt. Van de 65 aan Rembrandt toegeschreven tekeningen zijn er 30 "ontmaskerd". Deze worden toege schreven aan leerlingen of beschouwd als latere navolgingen of kopiën. In één ge val bleek een Ferdinand Bol toch een Rembrandt te zijn en op de achterkant van een Rembrandt-tekening werden twee onbekende schetsjes gevonden. Tekeningen van bijna alle leerlingen van Rembrandt zijn in de verzameling te vin den, zoals een Ferdinand Bol, Nicolaes Maes of Barent Fabritius. Tegelijkertijd kunt u in Boymans ook een aantal schilderijen van Rembrandt en zijn leerlingen of navolgers bewonderen. Onder de titel "Een gloeiend palet" wor den 27 werken uit eigen bezit getoond. Voor de gelegenheid werden een aantal schilderijen gerestaureerd. Ook hierbij werden verrassende ontdekkingen ge daan. Bij het schoonmaken van b.v. een landschapje van vermoedelijk Phillips de Koninck kwam de originele signatuur van deze schilder te voorschijn. Het vermoe den werd dus bevestigd. Helaas moest echter "De man met de rode muts", die in 1937 als een Rembrandt was aange kocht, toegeschreven worden aan een na volger van de grote meester. Beide tentoonstellingen zijn nog tot en met 5 maart 1989 te bezichtigen. De bijbe horende catalogie worden verkocht in de museumwinkel. Het museum is van dins dag t/m zaterdag geopend van 10.00 tot 17.00 uur en 's zondags van 1 1.00 tot 17.00 uur. Nieuwjaarsdag gesloten. In de taffeh-zaal van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden is tot 23 januari 1989 de tentoonstelling "Vergeten verza melingen van Ockenburgh" te zien. De expositie laat voorwerpen uit de Romeinse tijd en uit de vroege middeleeu wen zien, die na 1930 in het duingebied van Ockenburgh zijn opgegraven. De ten toonstelling is opgezet door de sectie ar cheologie van de gemeente Den Haag. Het Rijksmuseum van Oudheden is van dinsdag t/m zaterdag van 10.00-17.00 uur en zondags van 13.00-17.00 uur ge opend.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 26