VERLOREN INDUSTRIEEL ERFGOED 14 IR. I.H. SINKE In december 1988 maakte de slopersha mer een einde aan de oude smederij van de Kon. Mij. De Schelde. Hiermee verloor Vlissingen een van de laatste restanten van historische bedrijfsbebouwing. Door de ja ren heen bepaalde deze categorie gebou wen mede net karakter van Vlissingen als haven- en werkstad. De stad, besloten door stadswallen, werd lange tijd bepaald door de struktuur van de havens. In de direkte omgeving van deze havens bevonden zich pakhuizen, werven, nijverheids- en handelsgebouwen. Hiernaast ontstonden met name in de 19e eeuw de marineaktiviteiten die zich con centreerden rond Het Dok: een in de 17e eeuw vergraven onderdeel van een oude stadsvest. Nadat, door verplaatsing van de marinebasis naar Den Helder als een gevolg van de vestingwet van 1 867 en de opening van nieuwe, grote havens buiten de stad aan het Kanaal door Walcheren in 1873, de stad dreigde te verstillen, bracht de vestiging van een scheepswerf nieuwe aktiviteiten. In 1875 vestigde scheepsbouwer Arie Smit een stoommachinefabriek en een scheepsreparatie en -nieuwbouwwerf op een deel van de verlaten marinewerfterrei nen rond Het Dok. Hierbij werden een deel van de oude bedrijfsgebouwen en de hellingen weer in gebruik genomen. Een grote Drand in 1 881waarbij onder ande re de machinefabriek, de modelmakerij en kantoren verloren gingen, betekende een zware slag voor net jonge bedrijf. Arie Smit echter toonde zich een voorlvarend in- dustriëel, die de tegenslag te baat nam door een, voor die tijd (1882/1883), zeer moderne nieuwe machinefabriek aan de huidige Aagje Dekenstraat te laten bou wen. De architektuur toonde de voor industriege bouwen gebruikelijke rondboogvormen in traditionele, zware, bakstenen gevels. Inwendig bleek het echter een vooruitstre vend bouwwerk met grote, vrije ruimten, mogelijk gemaakt door de toepassing van gietijzeren kolommen en ijzeren overspan- ningsconstrukties. Ruim gebruik van glas in de kopgevel en in lichtstraten in het dak betekenden een vooruitgang in werkom standigheden door een ongekende dag licht-toetreding. De modernisering schreed voort en in 1 884 werd de oude koperslagerij/smede- rij aan het huidige Betje Wolffplein vervan gen door een nieuwe smederij. Hierbij werd, zij het in detaillering iets versoberd, de architektuur van de machinefabriek overgenomen. De gevel van het gebouw volgde, evenals zijn voorganger, de grens van de bedrijfsterreinen. Hierdoor ontstond de unieke en in de loop der jaren karakte ristiek geworden rond-lopende gevel met boograam velden. Ook in dit gebouw zorgden een grote band met glaswerk bo ven het gevelmetselwerk en grote ramen voor veel daglicht in een ruime, door ijze ren vakwerkconstrukties overspannen be drijfshal. Bij een interne verbouwing in 1905 werden 28 open smeedvuren inge richt en was de smederij weer "bij de tijd". Samen met andere gebouwen en muren ontstond een steeds meer aaneengesloten bedrijfsgebouwen-gordel rond Het Dok.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 13