150 JAAR FOTOGRAFIE MUSEUMNIEUWS 26 VOORJAARSEXPOSITIE STEDELIJK MUSEUM: W. WEBER Op 12 mei 1989 zal in het Stedelijk Museum Vlissingen een expositie geopend worden over 150 jaar fotografie. 150 jaar geleden, in 1839, maakte de Fransman Louis Jacques Mandé Daguerre (1787-1851), kunstschilder en uitvinder, een methode bekend waarmee op bruik bare wijze foto's konden worden gemaakt. Ze werden toen nog, naar de uitvinder "daguerreotypen" genoemd. Onmiddellijk na net bekend worden van deze uitvinding werd het patent opgekocht door de Franse staat, die daarna deze nieuwe techniek voor een ieder ter beschikking stelde. Ongehinderd door een monopolie begon vanaf l 839 de opkomst van de fotografie. Dit feit zal op verschillende plaatsen in Nederland uitgebreid aandacht krijgen. In Zeeland zal ae spits afgebeten worden door het Vlissings museum, met deze bij zondere expositie. Met behulp van oude camera's gecombineerd met originele oude foto's wordt hier de ontwikkeling van de fotografie verteld. In de afgelopen 150 jaar hebben zich een aantal ontwikkelingen voorgedaan, met name van technische aard, waardoor het fotograferen steeds eenvoudiger werd, en daarmee steeds populairder. In de prille beginjaren was het foto's maken een heel scheikundig proces, waarbij zelfs met gifti ge kwikdampen werd gewerkt. De belich tingstijden waren destijds nog zeer lang, wat uiterst statische beelden opleverde. Alles wat bewoog werd wazig op de foto. Een portret maken was een marteling. Probeer immers maar eens minuten lang doodstil te blijven staan. Na l 850 kwam hierin verbetering. Door andere methodes, maar ook door meer ge avanceerde apparatuur. Het duurde echter nog tot 1900 voordat de eerste handca mera op de markt verscheen. Tot die tijd moest men met grote onhandelbare appa raten werken. Met name na 1945 werd de camera steeds kleiner en efficiënter. Door zeer korte belichtingstijden en lenzen van een hoge kwaliteit kon men steeds scherpere foto's maken. Deze expositie met veel unica, zoals de enige camera voor daguerreotypen die in Nederland aanwezig is, zal begeleid worden door een vouwblad, panelen met informatie en een kleine catalogus. De ten toonstelling zal te zien zijn tot 25 juni 1989 en is mede mogelijk gemaakt dank zij een bijdrage van de provincie Zeeland. In september zal daarna in de hele provin cie aandacht geschonken worden aan de fotografie. Dan zal echter meer ingegaan worden op het artistieke aspekt van de fo tografie.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 25