Boulevard De Ruyter: de doorbraak van de Bomvrije Kazerne t.b.v. het autoverkeer. Rechts het voetgangersbrugje uit 1891. Foto ca 1939. Foto partikuliere collectie. gonnen het ook interessant te vinden op de zeewering te wonen. Zo ontstond een rijtje huizen tot aan de afrit naar de Weststraat bij de Leugenaar. Een paar jaar later kwam er een straatbreed plaveisel, verlich ting en tien bankjes. Het wandelpad sloot op het brugje rond de aan Gevangentoren. Bij de Leugenaar lag in de diepte achter de stadswal vanouds de Marinierskazerne. Het doodlopende stuk vanaf de Leugenaar tot de Bomvrije Kazerne werd later geasfalteerd om te voorkomen dat het overslaande zeewater het dijklichaam zou doorweken. Dit was onze favoriete plaats om te rolschaatsen; geen auto die ons hinderde. We speelden daar hele competities ijshockey op de rol schaats. Aan de landzijde lag in de diepte het excercitieterrein van de kazerne. Een hoge houten schutting, die altijd naar teer rook, zorgde er voor dat het beschamend- ste deel van het Nederlandse leger verbor gen bleef. Destijds was in de kazerne de Strafklas gelegerd. Officieel heette het het Depot van Discipline, maar in de volks mond het "Depovansilline". Iedere morgen liepen daar de beddeplassers in een kring met hun doorweekte strozak op hun rug. Ze moesten dan in looppas rondjes lopen totdat die strozakken helemaal droog wa ren. Later kwam daar de opleiding voor de Kustartillerie, maar de lelijke houten schut ting bleef de Boulevard ontsieren. BOULEVARD BANKERT Het tweede deel van de Boulevard was to taal anders. Het ontstond uit de Plattendijk. In 1 890 werd er een verbinding gemaakt met het Gasthuisbolwerk, door achter de Westbeer een aarden dam door de vest te leggen. Er werd een nieuwe oprit gemaakt vanaf het Betje Wolffplein. De huizenrij langs de Coosje Buskenstraat groeide met een flauwe bocht de Boulevard op en stop te op de plaats waar de Zeevaartschool werd gebouwd. Het was een echte dijk, met gras begroeid en met een brede voet van natuursteen en rijen houten stakelwerk om de branding te breken. In de oorlog werd daar door de Duitsers een betonnen anti-tankmuur gebouwd en sedertdien heeft het zijn karakter van dijk geheel verloren. BOULEVARD EVERTSEN Geheel los daarvan ontwikkelde zich het derde stuk. Het Grote Strand was een veili ge plaats om te baden en een ideale plek voor het Zeebad Vlissingen. Tegen de oude zeedijk waren de Eerste Duinen op gestoven rond het torenfort Kenau Hasselaar uit de tijd van Napoleon. Op het duin verrees in 1 886 het Grand Hotel des Bains, later Hotel Britannia genoemd. Tussen het hotel en het Badhuis kwam een rij villa's met prachtige namen en grote open veranda's voor zon en zeelucntba-

Den Spiegel | 1989 | | pagina 3