9 BOUWACTIVITEITEN Departement van Oorlog, werd gebruikt o.a. om gehuwde militairen te huisvesten. Deze zouden bij afbraak van de kazerne, dakloos worden. Daarom werd besloten dat daarvoor nieuwe woningen zouden worden gebouwd door en op kosten van de gemeente. Als de woningen klaar zou den zijn, zouden ze om niet in bruikleen worden gegeven aan het Departement van Oorlog. (Dit gebeurde bij onderhandse akte van 7 april 1 884.) Het aantal woningen dat in eerste instantie gebouwd zou worden zou zeven bedra gen. De bouwplaats werd bepaald op een deel van de voormalige vestinggron- den en aangeduid als Achter de nieuwe weg". Deze naam zou in 1884 omge doopt worden in Aagje Dekenstraat. De huisjes kregen de nummers 9 t/m 21. De kosten werden door het stadsbestuur ge raamd op f 17.400,-. Na aanbesteding bleek de laagste inschrijver, Paulus Monjé, ruim f 1.000,- boven de begrote kosten te zitten. Hij mocht ze toch alle zeven bou wen van de raad voor de aanneemsom van in totaal f 1 8.495,-. De motieven van de gemeenteraad waren de volgende: "Tegenover deze uitgave staan weliswaar geen direkte ontvangsten maar bij uitvoe ring van het hele plan wordt de mogelijk heid geschapen tot verkoop van een groot gedeelte bouwterrein wat de waarde van f 17.500,- (sic) verre zal overtreffen. Bovendien mocht onverhoopt te enigertijd Vlissingen als garnizoensplaats worden op geheven dan zijn de gebouwen zeer ge schikt voor burgerhuizen. Met andere woorden de gemeente loopt slechts zeer weinig risico". Een van de huisjes was voorbestemd voor een aparte funktie. Dat moest voor huisves ting gaan dienen van de waschbaas. Daartoe werd er bij de bouw rekening ge houden met de aanleg van een zoge naamd bleekveld. (Een deel van het achter terrein waar de was op gebleekt zou kunnen worden). Ook werd er voor de aanleg van een groot waterreservoir ge zorgd in een van de tuinen achter de huis jes. Voor die tijd waren ze erg modern. De huisjes waren ook volgens een bepaalde symmetrie gebouwd. In het midden het grootste met aan weerszijden drie kleinere ernaast. Marinehuisjes aan de Aagje Dekenstraat. Uit: collectie Gemeentearchief Vlissingen.

Den Spiegel | 1989 | | pagina 8