OPTISCHE TELEGRAFIE IN VLISSINGEN 11 I.T.H.C. SCHEPMAN In mei 1794 nam stadhouder Willem V het initiatief om langs de kust van Terschelling tot aan Vlissingen kustwachtstations in te richten om te kunnen waarschuwen tegen Franse invallen. De posten langs de Hollandse kust werkten met zeer eenvoudi ge vuursignalen en kanonschoten. Het was meer een alarmsysteem. In Zeeland ge bruikte men drie vlaggen, eveneens onder steund door kanonschoten. Op Walcheren werden tussen Fort de Haak en Vlissingen 15 posten ingericht. In 1795, na de pro clamatie van de Bataafse Republiek ging Zeeland gebruik maken van meer vlaggen. De berichtgeving werd steeds aangepast, zodat er op den duur 87 berichten overge- Nationale telegraaf van de Bataafse Republiek op de Hoge Hill te Domburg. Collectie Rijksarchief Middelburg. seind konden worden. Men seinde overdag van het stadhuis aan de Grote Markt en 's nachts van de Nolle, in verband met brandgevaar als men ge bruik maakte van vuurpotten. In 1801 werd de Nationale Telegraaf van de Bataafse Republiek op het stadhuis in Vlissingen geplaatst. Deze werkte met drie witte ballen en twee seinvleugels, aange vuld met drie vlaggen. Door een betere zichtbaarheid waren er minder posten no dig. In 1 804 werd de Nationale Telegraaf vervangen door de Hollandse. Die werkte met vijf zwarte ballen aan zeezijde en met drie aan landzijde. De aanwezigheid van de telegraaf op het stadhuis is wellicht de reden geweest om het tijdens de aanval door de Engelsen in 1809 in brand te schieten. De Royal Navy had speciaal op geleide troepen om kusttelegrafen te ver nietigen. In 1795 werd de Franse kustbeseining, die ook met vlaggen werkte, vanaf Duinkerken en de Belgische kust, doorge trokken naar Breskens en in 1798 naar Vlissingen. De plaats van de Franse post in Vlissingen is niet bekend, maar er waren twee extra posten bij Zoutelande en Dishoek. De Franse posten zijn in 1 800- 1801 opgeheven wegens de vrede met Oostenrijk en Rusland. In 1 803 brak de Frans-Engelse oorlog uit, met alle desastreu ze gevolgen voor Vlissingen. De posten op het eiland Cadzand en in Vlissingen wer den weer ingericht. Omstreeks 1 806 werden de vlaggeseinen langs de Franse en Belgische kust tot in Vlissingen vervangen door snellere en veel

Den Spiegel | 1989 | | pagina 10